Elon Musk: ‘Yeni bir uzay yarışı istiyoruz. Uzay yarışları heyecan verici’

8 Şubat 2018
67 Görüntülenme

SpaceX, dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’yi uzaya fırlattı. Elon Musk, tarihi olay sonrasında konuştu ve “yeni bir uzay yarışı istiyoruz” çağrısında bulundu.

Tesla’nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk’a ait roket, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. Falcon Heavy roketinin içine Tesla Roadster ve sahte bir astronot da yerleştirildi.

Falcon Heavy’nin kalkışı toplamda 90 milyon dolara mal oldu. Sistemin yeniden kullanılabilir roketlerle çalıştırılması, maliyet açısından oldukça büyük avantajlar sağlıyor.

Elon Musk, tarihi olay sonrasında konuştu ve “Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir” dedi. Musk sözlerine şöyle devam etti, “Bence diğer şirketler ve ülkeler, ‘Hey, ticari bir şirket olan SpaceX, bunu yapabiliyorsa ve Falcon Heavy’nin tüm masrafları sadece fonlarla karşılandıysa biz de yapabiliriz’ diyeceklerini düşünüyorum.”

Falcon Heavy, kendisiyle yarı yarıya daha az yük taşıyan mevcut roket sistemlerinin 3’te 1’ine mal oldu. Bu, Falcon Heavy’ın ilk çıkışını beş yıl önce yapması gerektiği anlamına gelmiyor.

Musk bu konuyla ilgili şunları dedi: “Bugüne kadar yaptığımız yatırımlar, muhtemelen söylemek istediğimden çok daha fazlalar. SpaceX’te Falcon Heavy çalışmalarını 3 kez iptal etmeye çalıştık. Çünkü bu düşündüğümüzden çok daha zordu.”

Falcon Heavy, bu ayın sonundan itibaren üç ya da 6 ayda bir uzaya yük gönderecek ticari bir sistem haline gelecek. Musk, yeni rakipleri ileriye götürmek için ilham verirken rekabet için “oyun aşımı” olabileceğini de ima etti.

Musk, “Falcon Heavy yeni bir yük sınıfı açtı. Dünyadaki herhangi bir roketin yükünün iki katı kadar yük getirebilir, bu nedenle müşterilerin ihtiyaçlarını doğru oranda karşılayabilir. Falcon Heavy Dünya yörüngesine yerleştirilecek dev uyduların yanı sıra, bazı yükleri doğrudan Plüton veya daha ötesine taşıyabilir. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Eğer birçok fırlatma gerçekleştirmek istiyorsanız, yakıtları yörüngedeyken doldurabilirsiniz, insanları tek seferde Ay’a götürebilirsiniz. İki ya da üç Falcon Heavy, Satürn V sistemi kadar yük taşıyabilir” dedi.

Musk, ay ve yeniden kullanılabilir roket tutkularına sahip tek milyarder teknoloji ustası değil. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve roket şirketi Blue Origin kısa bir süre önce New Glenn’de yeniden kullanılabilir roket sistemini kurmak için Kennedy Uzay Merkezi’nde devasa bir tesis açtı.

İlginizi çekebilir

Türkiye’de yabancı kartla yapılan hava yolu ödemeleri dört kat arttı
Sektörel
54 okunma
Sektörel
54 okunma

Türkiye’de yabancı kartla yapılan hava yolu ödemeleri dört kat arttı

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye'nin 2018 yılı mart ayındaki kart kullanım verilerini açıkladı. BKM verilerine göre geçtiğimiz yıl mart ayına…

Uber’in rakibi Careem siber güvenlik kurbanı oldu
Yazılım ve Uygulamalar
61 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
61 okunma

Uber’in rakibi Careem siber güvenlik kurbanı oldu

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Hacker'lar, 14 Ocak'tan önce Careem'e üye olan herkesin isimlerine, e-posta adreslerine, telefon numaralarına ve gezi verilerine eriştiler. Careem, bilgisayar korsanlarının…

Wikipedia’ya ‘sayfa önizlemeleri’ özelliği eklendi
Sosyal Medya
143 okunma
Sosyal Medya
143 okunma

Wikipedia’ya ‘sayfa önizlemeleri’ özelliği eklendi

Haber Merkezi - 24 Nisan 2018

Wikipedia’ya faydalı bir yeni özellik ekledi: sayfa önizlemeleri. Wikimedia Foundation yapılan yenilik hakkında “son yıllarda yapılan masaüstü Vikipedi'deki en büyük…

Yorum yap