İnsanları Mars’a götürüp orada koloni kurmalarına yardımcı olacak Starship’e dair Elon Musk bazı açıklamalarda bulundu. Starship’in tamamlanmış halinin uzunluğu 30 metre, genişliği ise 8 metre civarında olması planlanıyor. Araçta aynı zamanda alüminyum ve karbon fiber yerine paslanmaz çelik kullanılacak.

Populer Mechanics’e açıklamalar yapan Musk, kararın estetik değil mekanik sebepler olduğunu söyledi. Musk’ın “paslanmaz çelik sandviç” diye adlandırdığı sistemde dış kaplamayı oluşturan paslanmaz çelik yapı, ısınmaya karşı kendisini yenileyen bir sistem oluşturuyor. Isı kalkanı, uzayda zorluklara karşı direnç sağlayacak. Musk, su veya sıvı oksijen ile ısı kalkanının soğutulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Musk, teoride su veya süper soğutulmuş sıvı oksijenin ısı kalkanı içinden geçeceğini, bileşenin enerjisinin bir kısmını emdiğini ve ciddi ısı hasarını önleyeceğini söylüyor. Musk aynı zamanda geminin bir yanının iki kat paslanmaz çelikten yapılacağını belirtti.

300 serisi paslanmaz çelik 1350 derecede erimeye başlıyor. Alüminyum ise 660 derecede eriyor. CEO’ya göre karbon lifi erimese de 400 dereceye kadar ısınmaya maruz kalırsa bozulmaya başlayabilir.

SpaceX’in Starship prototipi “Hopper”, Texas’taki Boca Chica test merkezinde test ediliyor.

Paylaş