Araştırmaya göre elektronik sigaralar da diş etlerine sigara kadar zarar veriyor.

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmaya göre elektronik sigaralar da diş etlerine sigara kadar zarar veriyor.

Prof. Irfan Rahman tarafından Tıp ve Dişçilik Okulu’da yapılan araştırma aynı zamanda elektronik sigaraların ağız sağlığına etkileri konusunda bir ilk olma özelliği taşıyor. Genç yetişkinler arasında giderek yaygınlaşan elektronik sigaların daha sağlıklı olduğu düşüncesi ayrıca sigarayı bırakmak isteyenlerin de bu cihazlara yönelmesine sebep oluyor. Fakat yapılan araştırma en azından ağız sağlığı bakımından bunun doğru olmadığını kanıtlar nitelikte.

Araştırmaya göre elektronik sigaralardan çıkan buharın yanma sonucunda oluşması, cihazların diş etlerine normal sigaralar kadar zarar vermesine sebep oluyor. Araştırma sürecinde yapılan deneyler, aroma verici bileşenlerin diş etlerine verilen hücresel zararda büyük rol oynadığını gösteriyor.

Prof. Irfan Rahman, elektronik sigaranın zararlarının ortaya çıkması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtirken kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerekliliğini vurguladı.