Çıkan ilk konsollardan olan ve bir dönemin efsanesi kabul edilen Atari’yi bilirsiniz, 90’lı yıllarda ülkemizde çok tutan konsolların başında gelirdi. Başlarda her evde bulunmadığı için sahip olan kişinin çok havalı olduğu bu konsol, sonralarda her eve en az bir kere girdi. Bugün hala konsol ve kasetleri bulunabilen Atari, içerisinde binlerce oyun bulunduğu vaat edilen ancak 20’den fazla oyun bulunmayan korsan kasetleriyle, efsane olan Contra, Tank, Mario gibi oyunlarıyla, çalışmayan kasetin iyice temizlendikten sonra çalışmasıyla hem herkesin yakın geçmişinde hem de birçoğunuzun hafızasında kendine sarsılmaz bir yer etmişti. Daha bir çok özeliğiyle bir dönem adeta efsane olan Atari bugünlerde yeni versiyonuyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor olabilir!

Geçtiğimiz günlerde Mount and Blade Bannerlord gibi oyun severlerin yakından takip ettiği bir çok gelişmenin paylaşıldığı E3 fuarında Atari CEO’su Frederich Checnais şirketin yeni bir oyun konsolu üzerinde çalıştığını açıkladı.

E3’te 21 saniyelik kısa bir video yayımlayan Atari dikkatleri üzerine çekti. Videodan çıkarılan sonuç ise Atari’nin yenilenmiş 2600 modelinin mesajını verdiği yönündeydi. Videonun yayınlandığı internet sitesinin adından yola çıkılınca ürünün AtariBox adıyla piyasaya çıkması muhtemel.

Peki, Ataribox kullanıcılara neler sunacak?

Ataribox hakkında henüz resmi olarak açıklanan bir bilgi yok. İki farklı söylenti mevcut bunlardan biri Ataribox’un retro oyunları çalıştıracak bir emülatör olacağı yönünde, ancak bu görüş konsola talep olmayacağı göz önünde bulundurularak pek olası görünmüyor. Zira en son retro oyunları oynayan nesil şimdi 40’ına merdiven dayadı. Daha önceki versiyonları göz önünde bulundurulunca ürünün PS4 ve Xbox One benzeri bir konsol olacağı yönünde yaygın bir beklenti var sebebiyse Atari’nin konsollarında Sony ve Microsoft ile yakın yöntemler kullanması tabii bunları sunarken de yine de eski oyunları oynatacak bir sistem getirebilirler, doğrusu bu fikir herkesi heyecanlandırıyor.

Atarinin geliştirdiği son konsol 80’lerin sonunda piyasaya çıkan Atari Jaguar’dı. 1980’lerin sonunda piyasaya çıkan Atari Jaguar sunduğu hem CD hem Kartuş okuma özelliğine rağmen karmaşık olan joypadi yüzünden pek tutulmadı.

Paylaş