Asheley Landrum, Texas Tech Üniversitesi’nde fen bilimleri iletişim profesörü. Odağı, kültürel değerlerin bilim anlayışımızı nasıl etkilediği. En yakın zamanda, düz Dünya teorisinin yükselişine bakıyordu. İnanılmaz bir şekilde, her zamankinden daha fazla insan düz Dünya’ya inanıyor.

Google , “düz Dünya” için yapılan aramaları son beş yılda büyük ölçüde artırdı ve düz Dünya araştırmaları tüm dünyada ortaya çıkmaya başladı. Landrum, düz Dünya toplantısına katılan 30 kişiyle röportaj yaptı ve bir tanesinin dışındaki herkesin YouTube’daki videoları izledikten sonra düz Dünya gezgini olduğunu tespit etti.

Landrum, düz Dünya inançlarındaki artıştan dolayı YouTube’u açıkça suçlamamasına rağmen, Google’ın bilimsel olarak yanlış fikirlerin yayılmasını durdurmak için daha fazla şey yapabileceğine inanıyor.

The Guardian’a göre, “YouTube hakkında birçok yararlı bilginin yanında, yanlış bilgiler de var. Algoritmaları, daha hassas olacak kişilere bilgi sunarak tavşan deliğinden aşağıya inmeyi kolaylaştırıyor.”

Google, yanlış bilgilerin YouTube’da yayılmasıyla mücadele etmek için daha fazla şey yapabileceğini kabul etti.

Paylaş