Dünyanın ilk cinsiyetsiz yapay zeka (AI) sesi oluşturuldu

Dünyanın ilk cinsiyetsiz sanal asistan sesi oluşturuldu. Sesi, ikili olmayan olarak tanımlanan kişilerin kayıtlarından oluşturuldu. 4.600'den fazla kişi, 'cinsiyetsiz' olarak algıladıkları bir sesi seçti. Araştırmacılar Google ve Apple’ın gelecekte ikili bir yapay zeka asistanı tanıtacağını umuyor.

13 Mart 2019
1109 Görüntülenme

Apple’ın Siri’si veya Amazon’un Alexa’sı ile konuşun, ortak bir özellik fark edeceksiniz: Her ikisinde de kadın sesleri var.

Bu, robotik asistanların sohbet etmek için daha sevindirici ve doğal olmasına yardımcı olsa da, cinsiyetsiz olan bir teknolojiye cinsiyet veriyor.

Şimdi araştırmacılar, dünyanın ilk ‘cinsiyetsiz sesi’ olarak adlandırdıkları şeyi başlatarak yeni bir alternatif sunmayı umuyor.

‘Q’ adı verilen ses, cinsiyetten bağımsız olmak üzere, eşitlik kampanyası kuruluşu EqualAI ve Virtue araştırmacıları tarafından yaratıldı.

Bunu yapmak için, ikili olmayan veya sadece ne kadın ne de erkek olarak tanımlanan katılımcıların seslerini kaydettiler. Araştırmacılar daha sonra sesi Avrupa genelinde 4.600 kişi üzerinde test etti. Test yapanlardan sesi bir ila beş arasında (bir erkek, beş kadın sesi olarak derecelendirildi) istendi.

Geliştiriciler, sesin daha sonra modüle edildiğini ve cinsiyet nötr olarak algılanana kadar tekrar test edildiğini söyledi. Ses perdesini değiştirip, filtre formatını ve ses tonunu değiştirdikten sonra, araştırmacılar 145 ve 175 hertz aralığında cinsiyetin nötr frekansı olduğunu buldu.

Q ile akıllı asistanlardaki cinsiyet yanlılığının yükselişini azaltmak amaçlanıyor. Uzmanlar, bir AI asistanına kadın sesi atamanın, kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici ve destekleyici rolünü güçlendirdiğini söylüyor.

İlginizi çekebilir

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
16 okunma
16 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
22 okunma
22 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu
31 okunma
31 okunma

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Ücretsiz ön kayıtlar PUBG Lite'ın resmi internet adresinden gerçekleşirken, katılım sayısı 50 bin, 150 bin, 300 bin ve 500 bini…

%d blogcu bunu beğendi: