Apple’ın Siri’si veya Amazon’un Alexa’sı ile konuşun, ortak bir özellik fark edeceksiniz: Her ikisinde de kadın sesleri var.

Bu, robotik asistanların sohbet etmek için daha sevindirici ve doğal olmasına yardımcı olsa da, cinsiyetsiz olan bir teknolojiye cinsiyet veriyor.

Şimdi araştırmacılar, dünyanın ilk ‘cinsiyetsiz sesi’ olarak adlandırdıkları şeyi başlatarak yeni bir alternatif sunmayı umuyor.

‘Q’ adı verilen ses, cinsiyetten bağımsız olmak üzere, eşitlik kampanyası kuruluşu EqualAI ve Virtue araştırmacıları tarafından yaratıldı.

Bunu yapmak için, ikili olmayan veya sadece ne kadın ne de erkek olarak tanımlanan katılımcıların seslerini kaydettiler. Araştırmacılar daha sonra sesi Avrupa genelinde 4.600 kişi üzerinde test etti. Test yapanlardan sesi bir ila beş arasında (bir erkek, beş kadın sesi olarak derecelendirildi) istendi.

Geliştiriciler, sesin daha sonra modüle edildiğini ve cinsiyet nötr olarak algılanana kadar tekrar test edildiğini söyledi. Ses perdesini değiştirip, filtre formatını ve ses tonunu değiştirdikten sonra, araştırmacılar 145 ve 175 hertz aralığında cinsiyetin nötr frekansı olduğunu buldu.

Q ile akıllı asistanlardaki cinsiyet yanlılığının yükselişini azaltmak amaçlanıyor. Uzmanlar, bir AI asistanına kadın sesi atamanın, kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici ve destekleyici rolünü güçlendirdiğini söylüyor.

Paylaş