Birleşik Arap Emirliği, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin açıldığını duyurdu. Noor Abu Dhabi adlı merkez yaklaşık 90 bin haneye enerji sağlayacak.

Toplamda 1.177 MW kapasiteye sahip olan Noor Abu Dhabi projesi, Abu Dhabi Enerji Kurumu, Japon Marubeni Corp ve Çinli güneş paneli üreticisi Jinko Solar’ın ortak projesi.

870 milyon dolar değerindeki projeden elde edilen elektrik, KiloWatt saat başına 2,4 sentten Emirates Su ve Elektrik Şirketi’ne (EWEC) satıldı. Hintli firma Sterling & Wilson tarafından inşa edilen projenin en hararetli zamanında 3000’e yakın kişi aynı anda çalışıyordu.

EWEC CEO’su Othman Jumaa Al Ali, projeyle ilgili, ”Noor Abu Dhabi, yenilenebilir enerji üretecek ve doğal kaynakları kullanmamıza olanak tanıyacak. Bu denli büyük ve maliyetli bir projeyi zamanında ve bütçe içerisinde bitirmemiz, geleceğe sürdürülebilir enerji sağlama konusundaki kararlılığımızı gösteriyor. Bunların yanı sıra proje, Emirates’in dünya standartlarında enerji projelerini temin edebilme kapasitesini gösterme konusunda büyük bir kanıt niteliğini de taşıyor.” dedi.

Marubeni Corp’un CEO’su Yoskiaki Yokota ise, “Bu proje yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri ve bölgesi için değil, aynı zamanda küresel yenilenebilir enerji konusunda da büyük bir kilometre taşı niteliğinde. Bu projenin yönetici üyesi olarak Marubeni, UAE Energy Strategy’ye katkıda bulunmaya devam edecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Paylaş