Diyabet ilacı sunan bir drone, tıp biliminin teknolojisine zemin hazırlayan ilk tür haline geldi. UAMS’de geliştirilen drone, sağlık alanında kullanılan ilk drone oldu.

UAMS’de yapılan çalışmayı, Dr. Spyridoula Maraka başkanlığında bir ekip gerçekleştirdi. Görevin çok karmaşık olduğu, ancak bileşenlerin basit olduğu belirtildi: Bir drone ve insülin.

Maraka, ““Bu bizim için çok heyecan verici bir projeydi. Sağlık hizmeti sunum araştırmalarında uzman olarak benim rolüm, sağlık hizmeti sunumu hakkında konuşurken ortaya çıkan farklı konular hakkında bilgi vermekti.” dedi.

Fikir, bir yıl önce İrlanda’yı vuran şiddetli havaların ardından doğdu.

Maraka, “Bu, birçok hastanın tıbbi bakım hizmetlerine erişmesini engelledi. Bu, hastalarımızın ilaçlarına erişemediği acil durumlarda ne yapabiliriz diye düşünmemize neden oldu.” dedi.

Ekip, Kuzey Atlantik Okyanusu üzerinden dünyanın ilk özerk drone’unu hazırlamaya başladı. Hayat kurtaran diyabet ilacıyla başladılar ve bu, İrlanda’dan Aran Adaları’na 20 dakika uçtu.

“Bunun gelecekte sağlık hizmeti sunumunu iyileştirme açısından büyük bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Drone teknolojisi, hastalarımıza sunduğumuz bakımı iyileştirmemize yardımcı olacak sınırsız yeteneklere sahip.” dendi.

Maraka, drone’un başarılı misyonunun, doktorların doğal afet hastalarına veya ulaşılamadıkları diğer durumlarda hastalara ilaç sağlamalarına izin vereceğini söyledi.

Drone ayrıca hastalardan kan örnekleri de alabiliyor.

Paylaş