13 Mart sabahı Türkiye saatiyle saat 06:00-07:00 saatleri arasında Gmail’de bir sorun yaşandı. Başta elektronik postalar gönderilemedi zannettik ancak sonrasında Google’ın dosya alma ve paylaşma sisteminde sorun olduğu ortaya çıktı. Gönderilemeyen e-postaların hepsinde eklenti dosyalar vardı.

Ardından akşam saatlerinde Facebook ve Instagram’da bir sorun yaşandı. Bu sorunun temelinde yine dosya ekleyememek, karşı tarafla bilgi gönderememek vardı.

Her iki etkinlik de Türkiye’ye özgü değildi. Saat farkına göre değişen yoğunlukta dünyanın her yerinde yaşandı.

Dünyanın en çok kullanılan beş uygulaması nedir diye soracak olursak muhtemelen Gmail, Facebook ve Instagram bu listenin içinde olacaktır. Üçünün aynı gün içinde, tüm dünyada hemen hemen aynı şekilde kesintiye uğraması büyük bir rastlantı olabilir. Bu konuda ilerleyen saatlerden itibaren açıklamalar gelecektir. Ama orta uzun vadede ilginç sebepler yansıyabilir basına bu kesintilerle alakalı.

Bu arada kesintilerin ortaya çıkardığı en önemli şey: Türkiye olarak petrolden çok bu ürünlere bağlı ve bağımlıyız. Dünyada bu alanda en çok şikayetin yapıldığı ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Paylaş