Milyarlarca dolara ulaşan piyasaya değeriyle dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Çin merkezli Alibaba’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jack Ma sürpriz bir şekilde artık Alibaba’nın yönetiminde söz sahibi olmayacağını ve kendi pozisyonuna farklı birini atacağını açıklamıştı.

Şirketin kurucusu Jack Ma‘nın yerine gelecek olan isim fazlasıyla merak edilirken Ma, koltuğunu devredeceği kişiyi de kısa süre önce duyurdu. Ma’nın açıklamalarına göre Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini şirketin mevcut CEO’su Daniel Zhang üstlenecek.

Jack Ma görevini tamamen bırakıyor mu?

Bir noktadan sonra kendine vakit ayırmak isteyerek mevcut pozisyonundan emekli olan Jack Ma Alibaba’daki konumundan tamamen vazgeçmeyecek. Şirketin kurucusu Ma, hala Alibaba’nın yönetim kurulu üyesi olmaya devam edecek ancak hayatını bir “öğretmen” olarak sürdürecek.

Öyle ki paylaşılan bilgilere göre daha şimdiden kendi ismiyle “öğretmen” yazılı kartvizitler hazırlatan Alibaba kurucusu Jack Ma, hayatının geri kalan kısmını gençlere yeni bilgiler katarak sürdürmeyi hedefliyor.

Paylaş