Dropbox ve Google Drive’ı Engellemenin Faydaları ve Zararları

9 Ekim 2016
700 Görüntülenme

Ah sevgili okur, 2 saat sonra gün pazara dönecek. Ben de 2 saat öncesine kadar ne yazacağmımı, pazara nasıl yetişeceğimi, “bu hafta konu bulamadım” deyip lafı nasıl dolandıracağımı düşünüyordum. Gerçekten de bu hafta teknoloji dünyası oldukça sessiz geçti. Neyse ki BTK son anda imdadıma yetişi de Dropbox ve Google Drive’a erişim engeli getirdi de ben bu haftayı da boş geçmedim. Çok yaşa BTK!

Malumunuz olmalı: RedHack geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını hack‘ledi ve internette yayınladı. Bu belgeler çeşitli sosyal ağ sitelerinden yayıldığı gibi, birçok haber sitesinde de ayrıntılarıyla yer aldı. Kısa süre sonra da etkisi geçti çünkü e-posta yazışmaları içerisinde çok da çarpıcı bir şey yoktu. Zaten ne olabilirdi ki? Hack olayının etkisi epey sönmüşken BTK adeta konuyu yeniden alevlendirmek istercesine, bu belgelerin de yer aldığı bulut depolama servisleri Dropbox ve Google Drive’ı engelledi.

Ne İşim Var Google Drıve ve Dropbox’la?

Benzer işleri yapan her iki servis de hem kişisel hem de iş hayatımızı kolaylaştırmada önemli rol oynuyor. Mesela ben bilgisayarımda Office uygulamaları kullanmıyorum. Tüm Word, Excel dosyalarımı Google Drive’da hazırlayıp orada saklıyorum. Bu belgelerin bir kısmı kişisel ve bir kısmı işimle ilgili. İş arkadaşlarımla birlikte çeşitli çalışma dosyalarını ve raporları Google Drive üzerinden hazırlıyor, gerektiğinde eş zamanlı düzenliyor ve birbirimizle paylaşıyoruz.

Aynı şekilde bazı müşterilerimiz de işleme konması gereken çalışma dosyalarını bize Google Drive üzerinden iletiyor. Böylece ben önceden haberleşmeksizin, her an, en güncel dosyalara buluttan erişip işime devam edebiliyorum.

Dropbox da benim için bundan çok farklı bir konumda değil. Ofice uygulamaları yerine kullanmıyorum ama önemli dosyalarımın bir yedeğini de Dropbox’ta tutuyorum. Mesela cep telefonumla çektiğim fotoğraflar anında Dropbox’a yedekleniyor. Eş zamanlı olarak da Dropbox’tan kişisel bilgisayarıma yedekleniyor. Böylece cep telefonumun -sanal- deklanşörüne bastığım an aynı fotoğrafın 3 farklı kopyası oluşuyor.

Dropbox da yine Google Drive gibi çalışma hayatımın önemli bir kısmını tutuyor. Dropbox sayesinde ben evimdeyken, ofisteki arkadaşlarla eş zamanlı olarak aynı proje üzerinde çalışıp işi vaktinden çok önce müşteriye teslim edebiliyoruz. Üstelik bu iş için her ay Dropbox’a 10 dolar para ödüyorum.

Peki bu servisleri engellemenin faydası ne, zararı ne?

Engellemenin Zararları

Yukarıda sadece kişisel kullanımıma örnekler verip özet geçtim. İki servis hem dijital dünyada çalışanlar, gazeteciler, işi yazıyla olanlar, online rapor hazırlayanlar başta olmak üzere çalışanlar ve şirketler için; Hem de özel verilerinin bir yedeğini de bulutta tutanlar için çok önemli. Google Drive’ın kapanmasıyla dijital eğitim kapsamında Google Classroom kullanan okul ve öğrenciler de büyük bir zarara sahip olacaktır.

Bu servislerin kapatılması kullananlar için iş kaybına, doğrudan para kaybına, önemli belge kaybına sebep olacaktır. Tabii ki bunun hesabını kimse ödemeyecek ama ben yine de en azından bu ayki Dropbox ödememi BTK’dan rica ettim.

Üstelik bu erişim engellemeleri sürekli olarak güvendiğim bir yerden VPN hizmeti almamı zorunlu kılıyor. Bunun da yıllık maliyeti 150 lira kadar. Nerden baksan zarar, nerden baksan tutarsız

Engellemenin Faydaları

Yok.

Beklentim Ne?

Suya yazı yazmaktan öte, barajları boşaltan bu engelleme sonrası benim beklentim hepimize daha büyük zararlar verecek olsa da Youtube’un da bir an evvel engellenmesi. Ancak o zaman slime dolu kovaya giren teyzeden Pepe izleyen bebeye herkes isyan bayrağını çeker. Yoksa benim ödememin boşa gitmesi, erişemediğim dosyalar, işlerin aksaması, kaybedeceğim para ve zaman kimin umrunda?

Son Durum?

Yeni güne hala 1 saatten biraz fazla zaman var. Anlayacağın bu defa biraz hızlı yazdım sevgili okur. Ama kısa yazdım, o yüzden herhalde…

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: