Drone teknolojisi savaşarak gelişiyor

7 Kasım 2018
1587 Görüntülenme

Biz drone ile nasıl film çekilir, nasıl daha hızlı gider ve yarış amaçlı kullanılır konulu haberler yaparken dünya bu işi bir savaş malzemesi olarak görüyor ve tartışıyor.

Sputnik‘in aktarımıyla gelen Krasnaya Zvezda’nın haberine göre, Rusya, Avrupa kıtası ve Kanada’ya kadar gidebilecek yeni İHA’lar üzerindeki çalışmalarda sona yaklaştı. Geliştirilen bu İHA’lar 3000 kilometre menzildeki görevleri gerçekleştirebilecek.

İHA’lar uçuşa Kaliningrad bölgesinden başladığında Avrupa kıtasının, Çukotka’dan başladığında ise Kanada’nın herhangi bir noktasına kadar ulaşabilecek.
Habere göre ayrıca Sergey Şoygu’nun savunma bakanı olarak görev yaptığı son 6 yılda Rusya ordusu için yaklaşık 40 insansız askeri araç geliştirildi. Ordu 500 kilometre kadar mesafede devriye görevi yürütebilen 1800 aracın sahibi oldu. Tamir taburları ve şirketleri de yenilendi. Bu da teçhizatların faaliyet gösterebilirliğini neredeyse iki katı artırdı.

Ordudaki modern stratejik nükleer silah sayısı da yüzde 81’e ulaştı. Kruz füzeleri sayısı da bu dönemde 30 kat arttı. Karadan havaya, havadan karaya füze sistemlerinin sayısında da 12 kat artış gözlendi. Bu artışın başlıca sebebi ise İskender-M füze savunma sistemleri ile Kalibr füze sistemli sualtı ve suüstü araçları oldu.

Bu arada Avrupa’nın en ücra köşelerine ulaşabilen drone teknolojisi gelişirken Avrupa’nın da eli armut toplamadı. Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Ajansından yapılan açıklamda, dış sınırların güvenliği artırmak için insansız hava araçları kullanılacağını açıkladı.

AB Sınır Güvenliği Ajansından (FRONTEX) yapılan yazılı açıklamada, orta irtifalı ve havada uzun süre kalma kapasitesine sahip İHA’ların sınır güvenliği için kullanımının denemeye çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu kapsamda Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de yerel makamlarla koordineli şekilde uçurulan İHA’lar gözetim sistemleri, termal kameralar ve radarlarla donatıldı.

 

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
48 okunma
48 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
46 okunma
46 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
49 okunma
49 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: