Drone teknolojisi savaşarak gelişiyor

7 Kasım 2018
195 Görüntülenme

Biz drone ile nasıl film çekilir, nasıl daha hızlı gider ve yarış amaçlı kullanılır konulu haberler yaparken dünya bu işi bir savaş malzemesi olarak görüyor ve tartışıyor.

Sputnik‘in aktarımıyla gelen Krasnaya Zvezda’nın haberine göre, Rusya, Avrupa kıtası ve Kanada’ya kadar gidebilecek yeni İHA’lar üzerindeki çalışmalarda sona yaklaştı. Geliştirilen bu İHA’lar 3000 kilometre menzildeki görevleri gerçekleştirebilecek.

İHA’lar uçuşa Kaliningrad bölgesinden başladığında Avrupa kıtasının, Çukotka’dan başladığında ise Kanada’nın herhangi bir noktasına kadar ulaşabilecek.
Habere göre ayrıca Sergey Şoygu’nun savunma bakanı olarak görev yaptığı son 6 yılda Rusya ordusu için yaklaşık 40 insansız askeri araç geliştirildi. Ordu 500 kilometre kadar mesafede devriye görevi yürütebilen 1800 aracın sahibi oldu. Tamir taburları ve şirketleri de yenilendi. Bu da teçhizatların faaliyet gösterebilirliğini neredeyse iki katı artırdı.

Ordudaki modern stratejik nükleer silah sayısı da yüzde 81’e ulaştı. Kruz füzeleri sayısı da bu dönemde 30 kat arttı. Karadan havaya, havadan karaya füze sistemlerinin sayısında da 12 kat artış gözlendi. Bu artışın başlıca sebebi ise İskender-M füze savunma sistemleri ile Kalibr füze sistemli sualtı ve suüstü araçları oldu.

Bu arada Avrupa’nın en ücra köşelerine ulaşabilen drone teknolojisi gelişirken Avrupa’nın da eli armut toplamadı. Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Ajansından yapılan açıklamda, dış sınırların güvenliği artırmak için insansız hava araçları kullanılacağını açıkladı.

AB Sınır Güvenliği Ajansından (FRONTEX) yapılan yazılı açıklamada, orta irtifalı ve havada uzun süre kalma kapasitesine sahip İHA’ların sınır güvenliği için kullanımının denemeye çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu kapsamda Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de yerel makamlarla koordineli şekilde uçurulan İHA’lar gözetim sistemleri, termal kameralar ve radarlarla donatıldı.

 

İlginizi çekebilir

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi
24 okunma
24 okunma

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Spotify, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgeleri’nde bulunan 13 ülkede,Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Cezayir,…

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor
28 okunma
28 okunma

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Son günlerde Apple kullanıcılarından ortak bir şikayet geldi: Ortada hiçbir geçerli neden yokken Apple ID hesapları kilitleniyor. Bu, normalde çok…

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin
29 okunma
29 okunma

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus, birkaç hafta önce en son akıllı telefon 6T'yi piyasaya sürdü. OnePlus 6T, kamerasıyla entegre edilmiş…

%d blogcu bunu beğendi: