Drone teknolojisi savaşarak gelişiyor

7 Kasım 2018
1515 Görüntülenme

Biz drone ile nasıl film çekilir, nasıl daha hızlı gider ve yarış amaçlı kullanılır konulu haberler yaparken dünya bu işi bir savaş malzemesi olarak görüyor ve tartışıyor.

Sputnik‘in aktarımıyla gelen Krasnaya Zvezda’nın haberine göre, Rusya, Avrupa kıtası ve Kanada’ya kadar gidebilecek yeni İHA’lar üzerindeki çalışmalarda sona yaklaştı. Geliştirilen bu İHA’lar 3000 kilometre menzildeki görevleri gerçekleştirebilecek.

İHA’lar uçuşa Kaliningrad bölgesinden başladığında Avrupa kıtasının, Çukotka’dan başladığında ise Kanada’nın herhangi bir noktasına kadar ulaşabilecek.
Habere göre ayrıca Sergey Şoygu’nun savunma bakanı olarak görev yaptığı son 6 yılda Rusya ordusu için yaklaşık 40 insansız askeri araç geliştirildi. Ordu 500 kilometre kadar mesafede devriye görevi yürütebilen 1800 aracın sahibi oldu. Tamir taburları ve şirketleri de yenilendi. Bu da teçhizatların faaliyet gösterebilirliğini neredeyse iki katı artırdı.

Ordudaki modern stratejik nükleer silah sayısı da yüzde 81’e ulaştı. Kruz füzeleri sayısı da bu dönemde 30 kat arttı. Karadan havaya, havadan karaya füze sistemlerinin sayısında da 12 kat artış gözlendi. Bu artışın başlıca sebebi ise İskender-M füze savunma sistemleri ile Kalibr füze sistemli sualtı ve suüstü araçları oldu.

Bu arada Avrupa’nın en ücra köşelerine ulaşabilen drone teknolojisi gelişirken Avrupa’nın da eli armut toplamadı. Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Ajansından yapılan açıklamda, dış sınırların güvenliği artırmak için insansız hava araçları kullanılacağını açıkladı.

AB Sınır Güvenliği Ajansından (FRONTEX) yapılan yazılı açıklamada, orta irtifalı ve havada uzun süre kalma kapasitesine sahip İHA’ların sınır güvenliği için kullanımının denemeye çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu kapsamda Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de yerel makamlarla koordineli şekilde uçurulan İHA’lar gözetim sistemleri, termal kameralar ve radarlarla donatıldı.

 

İlginizi çekebilir

AirPods 2 nihayet satışa sunuldu
38 okunma
38 okunma

AirPods 2 nihayet satışa sunuldu

Onur Binay - 20 Mart 2019

Apple’ın resmi sitesinde satışa sunulan AirPods 2, daha uzun pil ömrü, kablosuz şarj kılıfı ve ‘Hey Siri’ desteğiyle geliyor. İlk…

Dünyanın en büyük yapay adası için çalışmalar başladı
25 okunma
25 okunma

Dünyanın en büyük yapay adası için çalışmalar başladı

Onur Binay - 20 Mart 2019

Hong Kong hükümetinin açıklamasına göre 2025'te başlanacak projenin 2032'de tamamlanması hedefleniyor. New York'taki Central Park'tan üç kat daha büyük olacak…

Samsung Galaxy Fold çalışırken görüntülendi
29 okunma
29 okunma

Samsung Galaxy Fold çalışırken görüntülendi

Onur Binay - 20 Mart 2019

Phoneoftime adlı YouTube kanalı Galaxy Fold’u çalışır halde gözler önüne serdi. Videodaki cihazın perakende sürümü veya erken bir prototip olup olmadığı belli…

%d blogcu bunu beğendi: