Drone almak için bilmeniz gerekenler

Sorunun en kaba hali bu. Kast edilen anlaşılıyor tabi. Ben drone toplamak istiyorum ne kadara mal olacak diyorsunuz.

19 Kasım 2018
866 Görüntülenme

İlk olarak hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yarış cihazı toplayıp akrobasi çekimleri mi yapacaksınız yoksa sadece fotoğraf ve video mu çekmek istiyorsunuz. Ben bir yarışçıyım ama görüntü çekmeyi de çok seviyorum ayrıca akrobasi çekimi yapmayı daha da seviyorum.

Fotoğraf ve video amaçlı alacaksanız. Uçuşa hazır ( RTF = Ready To Fly ) şekilde satılan bir cihaz alın. Ama o her yerdeki oyuncaklardan değil. DJI serisi bu konuda başarılı, DJI’ın ürünlerinden tercih edin.
Küçük de bir not! “Abi havadan çekim işinde para var hemen DJI alıp girelim.” mantığı ile hareket etmemenizi öneririm. Çekim yapmak “görmek” demektir. Bu yanılgıya düşüp 5-6 bin lira parayı harcamayın. Görüntüyü elde etmek havadan çekim yapabildiğiniz anlamına gelmiyor maalesef.

Gelelim eğlenceli kısma. Yarış cihazı toplayacaksınız ( alacaksınız demiyorum dikkat ) ve hem yarış cihazı öğrenmek istiyorsunuz bir yandan da güzel akrobasi çekimleri yapayım istiyorsunuz. Akrobasi çekimi örnekleri için tıklayın. İlk olarak güzel bir kumanda alın. FrSky Taranis X9D ve FrSky Q7 çoğu insanın tercih ettiği kumandalardandır. Eğer pahalı gelirse Radiolink At9 alabilirsiniz. Dikkat ederseniz kumandadan başladım yazmaya, çünkü bu iş ile ilgilenmekten vazgeçerseniz satması en kolay ve en değerli parçalardan birisi kumandadır.

Sonrasında ise uçuş gözlüğü. Skyzone V2 alabilirsiniz ben çok memnunum yada Fatshark Dominator serisi. Bunlar bütçenizi aşıyorsa eğer Eachine D2 de alabilirsiniz. Fakat “Ben kafaya koydum yapacam bu işi” diyorsanız Eachine’a hiç girmeyin.

Kumanda ve gözlük çok önemli.Bunlar sizin devam ettiğiniz takdirde yatırımlarınız olacaktır.Bütçenizin büyük kısmına İLK ETAPTA bunlara ayırabilirsiniz. Fakat “Benim işim belli olmaz kolay vazgeçebilirim.” diyenler alternatif ürünlerden alabilir. Arada ince bir çizgi var. Kötü ekipman almak da sizi bu spordan/hobiden soğutabilir.

Motor için ilk başta “Racerstar” gibi markaları tercih edebilirsiniz, “Sunnysky” da olur. Daha ilk cihazdan 25 dolarlık motorlar almamanız iyi olabilir.2300-2500 kv civarı işinizi görecektir.

Esc ( Electronic Speed Controller: sözlükten ne olduğunu görebilirsiniz.) seçerken DYS30a alabilirsiniz. Kullandım, kullanıyorum, kullanacaklar yani güzel esc’dir. Esc seçerken 30a, 20a gibi birimler görürsünüz. Bu birimler hangi esc’nin ne kadar akıma dayanabileceğini belirtir.

Uçuş kontrol kartı: Piyasayı domine eden 3 tane yazılım var. FlightOne , Kiss ve Betaflight. Bu üç yazılım üzerinden gidelim.
Kiss kullanımı ve kurulumu kolay bir yazılımdır, iki tane kartta bu yazılımı kullanabilirsiniz. Birisi Kiss’in kendi kartı diğeri iFlight firmasının yaptığı kart.
FlightOne benim en sevmediğim yazılımdır.Kendi kartları var fakat her yazılıma göre arayüz indirmek gibi bir işkencesi var. Atıyorum 1.1 yazılımı kullanacaksanız 1.1 yazılımını indireceksiniz.
Betaflight bir çok marka karta yüklenebilen yazılımdır. Ben betaflight kullanıyorum ve çok memnunum.
( Tüm bu yazılımları,kartları tek tek inceleyip videolarını zaman içinde youtube kanalımızdan yapacağız. )

Video verici: Nasılsa yeni başlıyorsunuz diye düşünerek çok keskin cümleler kurmayacağım. Yarış sektöründe TBS ve Immersion gibi markalar liderdir. Fakat ilk etapta 50-100 tl arası video vericilere yönelebilirsiniz. Örn: Ts5828

FPV Kamera: Runcam, Foxeer yine bilinen ve tercih edilen markalar arasındadır. Yaygın iki boy var kameralarda “mini ve micro” diye. Bazı şaselere ( frame ) iki boy da takılırken bazılarına sadece bir tanesi takılabiliyor. Takmaktan kast ettiğim şasede bunun için özel bir yuva olması. Eğer bu yuvalara takmak yerine kendiniz konumlandırıp silikon vb. şekilde takacaksanız zaten çok fark etmeyecektir.

Şase ( frame ): Şaseler boy boy… Öhöm neyse. bir sürü çeşidi var. Gerçekten yüzlerce. O yüzden siz ilk önce büyük gövdeli şaselerden başlayın. Küçük gövdelilere o kadar malzemeyi sığdırmak sizin için ilk başta sıkıntılı olabilir. iFlight x5 mesela?! gayet güzeldir başlamak için. Martian II ise yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan. Ha ben? Devel 5 ile pistlerdeyim.

Kafaları daha fazla karıştırmamak için.Şu anten bu anten işlerine girmiyorum. Atıyorum TS5828 alırsanız zaten içinden anteni çıkıyor. Dikkat ettiyseniz kumanda alıcısı da yazmadım. Hangi kumandayı alırsanız onun alıcısından almanız gerekiyor.

Şimdilik bu kadar. Her parçanın çok fazla detayı var ama bunları oturup okumak yerine sizin için yapacağımız videolarımızı şuradan izleyebilirsiniz. Hatta belki benim kendi kanalımı bile takip etmek istersiniz www.youtube.com/dronepilotu

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: