Yerli ve milli imkanlarla üretilen dört ayaklı robot ARAT’ın prototipi araziye çıktı. Üzerinde 86 sensörü bulunan ve 17 ekleme sahip olan robot ARAT, dört ayağı olması sebebiyle arazide yürüyebiliyor ve dengede kalabiliyor. Yaklaşık 30 kilo yük taşıyabilme özelliğine sahip robotun, arazilerde ve benzeri alanlarda kullanılabilmesi planlanıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Yapılacak çok iş olsa da sonuçta bir yerden başlamak lazım 🤖 #robot #arazirobotu #arat

Tekno Safari (@teknosafaricom)’in paylaştığı bir gönderi ()


Üretilen robot hakkında bilgi veren firmanın yönetim kurulu başkanı Dr. Özgür Akın, ARAT’ın arazi için tasarlamış oldukları 4 bacaklı bir at olarak ya da bir köpek olarak düşünülebileceğini söyledi. Özgür Akın, “4 bacaklı, denge unsuru oluşturan ve çok rahat arazide hareket edebilmesi için geliştirmiş olduğumuz bir prototip. Şu an önemli unsurlardan bir tanesi bunun arazide hareket edebiliyor olması. Arazide 10 saat pil ömrüyle çalışabiliyor. Güneş panelleriyle de destekleyip pil ömrü daha da uzatılabiliyor. Şu an testlerimiz daha çok basit arazilerde ama her geçen gün farklı arazi şartlarında test etmeye devam edeceğiz, üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz bir prototip bu. Yaklaşık 2 aylık süre içerisinde geliştirdiğimiz ARAT serisinin 2. prototipi diyebilirim” dedi.

Akın, “Çünkü üzerindeki kamera sistemiyle derinlik algılayabiliyor, yol haritası gözleyebiliyor. Aynı zaman da kapalı alanlarda ya da dar alanlarda adresleme yapabiliyor. Yaklaşık 10 santimetreye kadar hassas bir alanda çalışma gerçekleştirebiliyor, yerini biliyor. Ses sistemiyle etrafı dinleyebiliyor ve sesin nereden geldiğini algılayıp ona göre yol belirleme ya da strateji oluşturma görevi yapabiliyor. Bu prototipimizde çok hızlı değiliz ama üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bir sonraki serimizde de motorlarımızın hızlandırılması ve hız konusunun artırılması, koşacak hatta dört nala gitme şeklinde projelerimiz ya da algoritmalarımız geliştirilmeye başlandı” şeklinde konuştu.

Paylaş