ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli şirketlere karşı yeni bir adım atmaya hazırlandığına yönelik haberler ABD basınında yer aldı. Buna göre Trump’ın imzalayacağı başkanlık kararnamesiyle ABD’li şirketler ulusal risk teşkil edebilecek yabancı firmalardan telekom ekipmanı satın alamayacak. Söz konusu kararnamede spesifik bir ülke veya şirket belirtilmese de uzmanlar burada ana hedefin Çinli Huawei olduğunu ifade edildi.

ABD, 2017’nin sonunda Huawei’nin ağ ürünlerine yönelik yumuşak bir yasak uygulamaya başlamıştı. 2018’in ocak ayında ise Amerikan mobil operatörleri Huawei’nin o dönemki amiral gemisi Mate 10 Pro’yu satmaktan vazgeçmişti.

Trump, 2018’in ağustos ayında ABD’de federal kurumların Huawei’nin ekipmanlarını kullanmasını veya satın almasını yasaklamıştı. ABD aynı zamanda Huawei’nin İran ambargosunu ihlâl ettiğini öne sürerek şirketin üst düzey yöneticileri hakkında yakalama kararı çıkarmış ve Huawei’nin finans şefi Meng Wanzhou da bu karar çerçevesinde Kanada’da tutuklanmıştı.

Çinli şirketleri karaladı ve baskı altına aldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan şirketlerinin Huawei dahil Çinli teknoloji şirketleri ile iş birliği yapmasının önünü kesmeyi amaçlayan başkanlık emrine tepki göstererek, ABD’nin devlet gücünü istismar ederek belirli Çinli şirketleri karaladığını ve baskı altına aldığını söyledi.

ABD’nin bu hareketini “hem utanç verici hem de haksızlık” olarak niteleyen Gıng, “ABD tarafını güvenlik bahanesini kullanarak Çinli şirketlere baskı yapmayı durdurmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin ürünlerine uygulanan vergiler yükseltildi

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin heyeti ile yapılan görüşmelerde çok az ilerleme kaydedilmesini gerekçe göstererek, 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükselttiğini duyurmuştu.

Çin Devlet Konseyi Tarife ve Vergi Komisyonu pazartesi, ABD’nin gümrük tarifelerine misilleme olarak, 60 milyar dolar tutarındaki ABD menşeli ürünlere yüzde 5 ila yüzde 25 vergi artışının yapıldığını açıklamıştı.

Paylaş