Donald Trump, Amazon’u vergi kaçakçılığıyla suçladı

1 Nisan 2018
556 Görüntülenme

ABD başkanı Donald Trump, Amazon’u lobi oluşturmak ve vergi kaçakçılığı yapmakla suçladı. Trump, konuyla geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili şunları yazdı.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, bu aralar sık sık Trump’ın saldırılarının hedefi haline geldi. Trump, Amazon’u devlet ve yerel vergilerdeki adil payını ödemediğini ve ABD Posta Hizmetini kullanarak haksız avantaj sağladığını savunuyor.

Trump, geçtiğimiz günlerde Amazon’u lobi grubu oluşturma çalışmalarına girişmekle ve ABD Posta Servisi’ni aldatmaca olarak kullanmakla suçlayan iki tweet attı.

Trump, “ ABD Posta Servisi’nin her pakette 1.50 dolar kayba uğradığı iddia edildi. ABD Posta Servisi zarara uğramadı. Amazon kargolarında bahsedildiği gibi 2.6 milyon dolar büyüme elde etmedi. Eğer ettiyse Amazon vergi kaçakçılığı yapmaya başlamış. Posta Hizmetinin paketlerin tüm masraflarını karşılayacak şekilde yüzde 50 daha fazla ücret alacak. Bu Postane dolandırıcılığı durmalı” dedi.

Amazon, diğer e-ticaret şirketleri ve posta servisi ile düzenli olarak çalışıyor. Bazı gözlemciler, bu miktarları Amazon ve diğer nakliyatçılar için devlet sübvansiyonu olarak savunuyorlar. Ancak diğerleri, Posta hizmetinin en büyük müşterilerinden biri olan Amazon’un ajans için bir fayda olduğunu söylüyor .

Amazon, posta servisini “posta enjeksiyonları” olarak adlandırılan son mil teslimatlar için kullanıyor. Posta servisi, posta adreslerini zaten her adrese gönderdiği için, ürünleri daha ucuza teslim edebilen yerel postanelere gönderiyor.

Trump, Amazon’un lobi harcamalarını artırdığını da belirtti. Washington Post, bu lobi operasyonunun bir parçası olduğunu ve böyle kayıt olması gerektiğini söyledi. Post bir haber yayınıdır ve Amazon için lobi faaliyetlerine doğrudan dahil değil.

İlginizi çekebilir

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı
Sektörel
38 okunma
Sektörel
38 okunma

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı

Mert Yamak - 19 Eylül 2018

Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine resmi olarak başlayacağı konuşulan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon'un piyasa koşulları ve kargo sistemiyle…

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı
Sektörel
140 okunma
Sektörel
140 okunma

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Nokia 3, 5 ve 6 serisi akıllı telefon modelleriyle 2017 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Nokia markasının çatı şirketi HMD…

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi
Mobil
193 okunma
Mobil
193 okunma

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Huawei, bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikle yeni orta - üst seviye akıllı telefonu Huawei Mate 20 Lite'ı tanıttı. Ekim ayında duyurulmasını…