Bugünden yaklaşık iki buçuk ay evvel “iPhone 7 100 Dolara Üretilip 1000 Dolara mı Satılıyor?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazıda iPhone’u örnek alıp pahalı sandığımız teknolojilerin aslında o kadar pahalı olmadığından, bize pahalıya geldiğinden ve bunun nedenlerinden bahsetmiştim. Okumanızı öneriyorum.

Fiyatlar Değişti

Şimdi yine aynı telefon üzerinden gidelim. Yazıyı yazdığım tarihte iPhone 7’nin Amerika fiyatının 750 dolar olduğunu söylemişim. İlginçtir, fiyatı hala aynı. Ancak dolar o günden bugüne 40 kuruş kadar değer kazandı. “Bize ne elalemin parasından” diyebilirsiniz elbette ancak örnek verdiğim iPhone 7 için o 40 kuruşluk fark 300 liraya denk geliyor. Apple ve diğer teknoloji şirketleri, teknoloji mağazaları bunu bize yansıtmasa da sadece elalemin parası yükseldiği için iPhone 7’nin fiyatı 2.5 ayda, kimse zam yapmadığı halde -vergileri hariç- 300 lira artmış oldu.

Asgari Ücret Hesabı da Değişti

Aynı yazıda asgari ücretin Amerika’da 1250 dolar, Türkiye’de 1300 lira olduğunu belirtmişim. Bu bedeller de henüz değişmedi ama alım gücü değişti. Türkiye’deki asgari ücret 2.5 ay önce 440 dolarken, bugün 386 dolar. Yani en ideal şartta maaşlarımız  54 dolar azaldı. O gün bir Amerika’daki bir vatantaş, maaşının yarısıyla bir iPhone 7 alabiliyordu. Bugün de onun için bir şey değişmedi. Bizim içinse değişti. O gün bir iPhone 7 almak için 2 asgari ücretten biraz fazlası gerekiyordu, dolar artışının fiyatlara yansımasıyla birlikte 3 asgari ücretlik maaş yetmeyecek.

O Zaman Yerli Telefon Alalım?

Aynı yazıda “yerli telefon mu alsak?” sorusuna da detaylı yanıt vermiştim. Tıklayıp okuyabilirsiniz. Aynı cümleleri tekrar etmeyeceğim ama özetle şunu söyleyebilirim: Yerli telefonlar da diğerleri gibi yurt dışında üretiliyor ve içerisindeki hiçbir bileşen yerli değil. Yerli ana kart, RAM, CPU, Kamera vs. yok. Ne yazık ki Türk cep telefonu markalarımız olsa da, yerli telefonları dolarla itthal ediyoruz. İthal yerli telefonlardan markalar kârını kazansa da paranın çoğu dolar olarak yurtdışına gidiyor. Tabii sizin de anladığınız üzere dolar yükselince yerli telefonlar da pahalanıyor

Tek Derdimiz Telefon Mu?

Kesinlikle tek derdimiz telefon değil. En azından benim değil. Ben ancak bir teknoloji sitesinde haftalık köşe yazarak meseleyi de teknolojik açıdan değerlendirebiliyorum. Teknoloji cephesinden bakarsak bırakın son model cep telefonlarını, en basitinden bir kablo bile birden inanılmaz pahalanacak. Doların yükselmesi; teknolojiyi bizden uzaklaştıracak, ona erişmemizi zorlayacak ve bizi teknolojinin, yani çağın gerisinde bırakacak.

Teknolojiye bağımlı her sistem pahalanacak. İçtiğiniz suyun bile arkasında; toplanmasından şişelenmesine, taşınmasından siparişine kadar çeşitli teknolojiler var.

Dedim ya; ben bir teknoloji sitesinde, konuyu ancak teknoloji ekseninde yazabilirim. Artık doların düşmemesi halinde meyve-sebzeden ekmeğe, giyecekten yakacağa kadar, yerli üretim olmayan her şeyin nasıl pahalanacağını ve hayatımıza ne gibi etkileri olacağını siz hesap edin. Ya da boşverin, Amerikalılar düşünsün bunları…

Paylaş