Selamlar, bu hafta bir paranoyağın yazısını okuyacaksınız.

Geçtiğimiz günlerde Netflix’teki en iyi dizilerden birisi olduğuna inandığım “Narcos” hakkında, Pablo Escobar’ın oğlu Sebastián Marroquín‘in ya da gerçek adı ile Juan Pablo Escobar’ın Facebook hesabından yaptığı açıklamalarını okuduk. Özetle bu açıklamalar “dizinin çoğu sahnesi abartılmış, gerçeği yansıtmıyor, yanlış bilgi veriyor, vb.” şeylerdi.

Hepimizin bildiği gibi artık kimse eskisi kadar okumuyor ve de okumayacak. Blogger’lık yerini vlogger’lığa bıraktı. Bir çok şeyi izleyerek almaya çalışıyoruz. Sadece biz değil, bütün dünya. Peki soruyorum, bana kalırsa tarihi bir karakter olan Pablo Escobar’ın hayatını yanlış öğrenen bir nesil ya da bu azılı suçluyu kahraman zannederek büyüyen bir nesil? Ya da durduk yere bir suçluyu kahraman gören bir nesil ne kadar doğru bilgiye sahip olabilir?

“Açsın okusun” dediğinizi de duyar gibiyim fakat hangimiz internet olmasaydı Nicola Tesla abimizi tanıyacaktık? Bizim eğitim sistemimizde yıllarca okutulan sözde mucit Edison’u bilerek ve bu kötü adama hayranlık duyarak yetiştirildik. Ta ki bu adamın aslında iyi bir iş adamı olduğunu, Nicola Tesla gerçeğini çok iyi sakladığını ve hatta o kadar iyi sakladığını ki, bizim Milli Eğitim’de bile Tesla’nın müfredatta olmadığını öğrenene kadar.

Dediğim gibi; kitaplara da güvenemiyorsun, izlediğin şeylere de. Tabi ki de Narcos’un senaristleri bir kurguya oturtmak zorunda. Zaten dizi başlarken de yazıyor bunun böyle olduğu. Ama işte benim neslimin ve maalesef gelecek nesillerin en büyük sorunu da bu zaten: “sorgulamamak“.

Yani ben bu yazıda Pablo Escobar benim amcamın katiliydi yazsam; 10 gün Twitter’da bu mevzu döner, RT alır, FAV alır ama 11. gün “şaka yaptım” desem kimse o kadar RT’lemez yanlış bilgi alır gider başını.

Dediğim gibi; sorgulamıyoruz. İnternette ve kitaplarda yazılan, anlatılan her şeyin doğru olduğuna inanıyoruz maalesef. “Doğru bilgi” hiçbir yerde değil. Sadece “Acaba?” sorusu kadar yakın.

Paylaş