Doğru Bilgi Kitaplarda Mı? Yoksa İnternette Mi?

18 Eylül 2016
906 Görüntülenme 1 Yorumlar

Selamlar, bu hafta bir paranoyağın yazısını okuyacaksınız.

Geçtiğimiz günlerde Netflix’teki en iyi dizilerden birisi olduğuna inandığım “Narcos” hakkında, Pablo Escobar’ın oğlu Sebastián Marroquín‘in ya da gerçek adı ile Juan Pablo Escobar’ın Facebook hesabından yaptığı açıklamalarını okuduk. Özetle bu açıklamalar “dizinin çoğu sahnesi abartılmış, gerçeği yansıtmıyor, yanlış bilgi veriyor, vb.” şeylerdi.

Hepimizin bildiği gibi artık kimse eskisi kadar okumuyor ve de okumayacak. Blogger’lık yerini vlogger’lığa bıraktı. Bir çok şeyi izleyerek almaya çalışıyoruz. Sadece biz değil, bütün dünya. Peki soruyorum, bana kalırsa tarihi bir karakter olan Pablo Escobar’ın hayatını yanlış öğrenen bir nesil ya da bu azılı suçluyu kahraman zannederek büyüyen bir nesil? Ya da durduk yere bir suçluyu kahraman gören bir nesil ne kadar doğru bilgiye sahip olabilir?

“Açsın okusun” dediğinizi de duyar gibiyim fakat hangimiz internet olmasaydı Nicola Tesla abimizi tanıyacaktık? Bizim eğitim sistemimizde yıllarca okutulan sözde mucit Edison’u bilerek ve bu kötü adama hayranlık duyarak yetiştirildik. Ta ki bu adamın aslında iyi bir iş adamı olduğunu, Nicola Tesla gerçeğini çok iyi sakladığını ve hatta o kadar iyi sakladığını ki, bizim Milli Eğitim’de bile Tesla’nın müfredatta olmadığını öğrenene kadar.

Dediğim gibi; kitaplara da güvenemiyorsun, izlediğin şeylere de. Tabi ki de Narcos’un senaristleri bir kurguya oturtmak zorunda. Zaten dizi başlarken de yazıyor bunun böyle olduğu. Ama işte benim neslimin ve maalesef gelecek nesillerin en büyük sorunu da bu zaten: “sorgulamamak“.

Yani ben bu yazıda Pablo Escobar benim amcamın katiliydi yazsam; 10 gün Twitter’da bu mevzu döner, RT alır, FAV alır ama 11. gün “şaka yaptım” desem kimse o kadar RT’lemez yanlış bilgi alır gider başını.

Dediğim gibi; sorgulamıyoruz. İnternette ve kitaplarda yazılan, anlatılan her şeyin doğru olduğuna inanıyoruz maalesef. “Doğru bilgi” hiçbir yerde değil. Sadece “Acaba?” sorusu kadar yakın.

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
57 okunma
Mobil
57 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
197 okunma
Genel
197 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…

Tek yorum

  1. Ben hala yazının her türlü iletişim aracından güçlü ve kalıcı olduğuna inananlardanım. Ama doğru bilgi gerçekten “aslanın ağzında”. Hazır bilgi delisi bir nesil yerine araştıran ve sorgulayan nesiller yetiştirmek zorundayız, sonrası zaten kendiliğinden gelişir…

Yorum yap