Doğru Bilgi Kitaplarda Mı? Yoksa İnternette Mi?

18 Eylül 2016
540 Görüntülenme 1 Yorumlar

Selamlar, bu hafta bir paranoyağın yazısını okuyacaksınız.

Geçtiğimiz günlerde Netflix’teki en iyi dizilerden birisi olduğuna inandığım “Narcos” hakkında, Pablo Escobar’ın oğlu Sebastián Marroquín‘in ya da gerçek adı ile Juan Pablo Escobar’ın Facebook hesabından yaptığı açıklamalarını okuduk. Özetle bu açıklamalar “dizinin çoğu sahnesi abartılmış, gerçeği yansıtmıyor, yanlış bilgi veriyor, vb.” şeylerdi.

Hepimizin bildiği gibi artık kimse eskisi kadar okumuyor ve de okumayacak. Blogger’lık yerini vlogger’lığa bıraktı. Bir çok şeyi izleyerek almaya çalışıyoruz. Sadece biz değil, bütün dünya. Peki soruyorum, bana kalırsa tarihi bir karakter olan Pablo Escobar’ın hayatını yanlış öğrenen bir nesil ya da bu azılı suçluyu kahraman zannederek büyüyen bir nesil? Ya da durduk yere bir suçluyu kahraman gören bir nesil ne kadar doğru bilgiye sahip olabilir?

“Açsın okusun” dediğinizi de duyar gibiyim fakat hangimiz internet olmasaydı Nicola Tesla abimizi tanıyacaktık? Bizim eğitim sistemimizde yıllarca okutulan sözde mucit Edison’u bilerek ve bu kötü adama hayranlık duyarak yetiştirildik. Ta ki bu adamın aslında iyi bir iş adamı olduğunu, Nicola Tesla gerçeğini çok iyi sakladığını ve hatta o kadar iyi sakladığını ki, bizim Milli Eğitim’de bile Tesla’nın müfredatta olmadığını öğrenene kadar.

Dediğim gibi; kitaplara da güvenemiyorsun, izlediğin şeylere de. Tabi ki de Narcos’un senaristleri bir kurguya oturtmak zorunda. Zaten dizi başlarken de yazıyor bunun böyle olduğu. Ama işte benim neslimin ve maalesef gelecek nesillerin en büyük sorunu da bu zaten: “sorgulamamak“.

Yani ben bu yazıda Pablo Escobar benim amcamın katiliydi yazsam; 10 gün Twitter’da bu mevzu döner, RT alır, FAV alır ama 11. gün “şaka yaptım” desem kimse o kadar RT’lemez yanlış bilgi alır gider başını.

Dediğim gibi; sorgulamıyoruz. İnternette ve kitaplarda yazılan, anlatılan her şeyin doğru olduğuna inanıyoruz maalesef. “Doğru bilgi” hiçbir yerde değil. Sadece “Acaba?” sorusu kadar yakın.

İlginizi çekebilir

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor
Sosyal Medya
10 okunma
Sosyal Medya
10 okunma

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor

Ekin Kollama - 18 Temmuz 2018

Günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram, kullanıcıların bir süredir beklediği "takipçilerden çıkarma" özelliğini devreye sokmaya…

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek
Mobil
23 okunma
Mobil
23 okunma

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek

Eren Kebapçı - 18 Temmuz 2018

Apple'ın eylül ayında tanıtması beklenen yeni iPhone modelleri büyük bir merakla bekleniyor. Elimize gelen sızıntılar ise Apple'ın, LG'den 20 Milyon…

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı
Yazılım ve Uygulamalar
22 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
22 okunma

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı

Haber Merkezi - 18 Temmuz 2018

MSN ve AOL Messenger'in ardından Yahoo Messenger da yolun sonuna geldi. 17 Temmuz'dan itibaren mesajlaşma özelliği kullanıma kapatıldı. Yahoo Messenger’ı…

Tek yorum

  1. Ben hala yazının her türlü iletişim aracından güçlü ve kalıcı olduğuna inananlardanım. Ama doğru bilgi gerçekten “aslanın ağzında”. Hazır bilgi delisi bir nesil yerine araştıran ve sorgulayan nesiller yetiştirmek zorundayız, sonrası zaten kendiliğinden gelişir…

Yorum yap