Genellikle her yılın ikinci yarısında aynı amiral gemisi platformunun frekans hızını yenilemesine alışık olduğumuz Qualcomm, bu kez Snapdragon 845 platformunu yenilemek yerine 2018’in ikinci yarısında yeni yonga setini duyurdu.

Snapdragon 850 olarak isimlendirilen yeni üst seviye Qualcomm platformu, diğer Qualcomm yonga setlerinden farklı olarak sadece dizüstü bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmasıyla öne çıkıyor.

Batarya ömründe çağ açacak

Snapdragon 850 aslında bakacak olursanız temelde Snapdragon 845 platformuna yakın bir performans gösterse de dizüstü bilgisayarlar için özel olarak optimize edilmesiyle birlikte Qualcomm’un iddiasına göre 25 saate kadar kesintisiz batarya ömrü sunacak.

Özellikle Windows bilgisayarlar, yeteri kadar uzun batarya ömrüne sahip olmaması nedeniyle eleştirilerin hedefi oluıyordu. Qualcomm, Snapdragon 850 platformuyla bu algıyı kırarak Windows bilgisayarların pil ömrünü çok daha yükseğe çıkarmak istiyor.

Yapay zeka desteği

Qualcomm Snapdragon 850, yapay zeka için özel olarak geliştirilen Kyra 385 çipi sayesinde hem yapay zeka hem de makine öğrenimi konusunda önemli bir performans gösteriyor. Qualcomm, bu yonga setiyle mobil cihazlarda hayatımızın bir parçası olan yapay zeka teknolojisini bilgisayarlara da dahil etmek istiyor.

Yeni nesil Qualcomm Snapdragon 850 platformunun hangi cihazlarda kullanılacağına dair şu an için net bir bilgi olmasa da tahminler, platformun ilk kez Samsung’un bu yılın ikinci yarısında tanıtacağı yeni Galaxy Book ya da Galaxy Tab S4 modelinde kullanılacağı yönünde.

Paylaş