Son birkaç yıldır dünyayı kasıp kavuran kriptolu sanal para birimleri, her geçen gün değer kazanırken henüz yeni bir oluşum olmalarıyla birlikte bir devlet otoritesine dayanmamaları illegal para aktarımlarını da kolaylaştırması nedeniyle fazlasıyla eleştiriliyordu. Ancak tüm bu olumsuz durumlara rağmen kriptolu sanal para birimleri, günümüzde yatırım için fazlasıyla cazip görünüyor.

Bu durumla birlikte Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin dinimizce caiz olup olmadığını merak eden bir vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden Diyanet’e “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimleri yatırım amaçlı dinimizce caiz midir?” sorusunu yöneltti.

Diyanet detaylarıyla cevap verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, yöneltilen bu soruyu yanıtlayarak para birimlerinin millete ve devlete katkıda bulunduğunu ve belli bir denetimle ticareti sağladığını belirtirken Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin henüz bir merkezi otoriteye dayanmadığını, bu nedenle de henüz dinimizce yatırım amaçlı caiz olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde sorunun ve verilen yanıtın tamamı ise şu şekilde:

Ayrıca Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamada ileride sanal para birimlerinin bir devlet otoritesine bağlanarak İslami açıdan uygun olabileceği de belirtildi.

Siz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı lütfen bu yazının altında bizlerle paylaşın!