Diyanet İşleri: Bitcoin ve Ethereum Dinimizce Henüz Caiz Değil

28 Kasım 2017
199 Görüntülenme

Son birkaç yıldır dünyayı kasıp kavuran kriptolu sanal para birimleri, her geçen gün değer kazanırken henüz yeni bir oluşum olmalarıyla birlikte bir devlet otoritesine dayanmamaları illegal para aktarımlarını da kolaylaştırması nedeniyle fazlasıyla eleştiriliyordu. Ancak tüm bu olumsuz durumlara rağmen kriptolu sanal para birimleri, günümüzde yatırım için fazlasıyla cazip görünüyor.

Bu durumla birlikte Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin dinimizce caiz olup olmadığını merak eden bir vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden Diyanet’e “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimleri yatırım amaçlı dinimizce caiz midir?” sorusunu yöneltti.

Diyanet detaylarıyla cevap verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, yöneltilen bu soruyu yanıtlayarak para birimlerinin millete ve devlete katkıda bulunduğunu ve belli bir denetimle ticareti sağladığını belirtirken Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin henüz bir merkezi otoriteye dayanmadığını, bu nedenle de henüz dinimizce yatırım amaçlı caiz olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde sorunun ve verilen yanıtın tamamı ise şu şekilde:

Ayrıca Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamada ileride sanal para birimlerinin bir devlet otoritesine bağlanarak İslami açıdan uygun olabileceği de belirtildi.

Siz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı lütfen bu yazının altında bizlerle paylaşın!

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
113 okunma
Mobil
113 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
277 okunma
Huawei
277 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
96 okunma
Sektörel
96 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…

Yorum yap