Diyanet İşleri: Bitcoin ve Ethereum Dinimizce Henüz Caiz Değil

28 Kasım 2017
282 Görüntülenme

Son birkaç yıldır dünyayı kasıp kavuran kriptolu sanal para birimleri, her geçen gün değer kazanırken henüz yeni bir oluşum olmalarıyla birlikte bir devlet otoritesine dayanmamaları illegal para aktarımlarını da kolaylaştırması nedeniyle fazlasıyla eleştiriliyordu. Ancak tüm bu olumsuz durumlara rağmen kriptolu sanal para birimleri, günümüzde yatırım için fazlasıyla cazip görünüyor.

Bu durumla birlikte Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin dinimizce caiz olup olmadığını merak eden bir vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden Diyanet’e “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimleri yatırım amaçlı dinimizce caiz midir?” sorusunu yöneltti.

Diyanet detaylarıyla cevap verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, yöneltilen bu soruyu yanıtlayarak para birimlerinin millete ve devlete katkıda bulunduğunu ve belli bir denetimle ticareti sağladığını belirtirken Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para birimlerinin henüz bir merkezi otoriteye dayanmadığını, bu nedenle de henüz dinimizce yatırım amaçlı caiz olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde sorunun ve verilen yanıtın tamamı ise şu şekilde:

Ayrıca Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamada ileride sanal para birimlerinin bir devlet otoritesine bağlanarak İslami açıdan uygun olabileceği de belirtildi.

Siz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı lütfen bu yazının altında bizlerle paylaşın!

İlginizi çekebilir

Drone almak için bilmeniz gerekenler
24 okunma
24 okunma

Drone almak için bilmeniz gerekenler

Murathan Aksöz - 19 Kasım 2018

İlk olarak hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yarış cihazı toplayıp akrobasi çekimleri mi yapacaksınız yoksa sadece fotoğraf ve…

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor
125 okunma
125 okunma

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor

Serhat Ayan - 16 Kasım 2018

Youtube, şarkıcıların resmi sayfalarının bulunamıyor olmasını kendine konu yaparak bunun için bir çözüm geliştirmiş. Bunu da sayfalarında bize şu şekilde…

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!
149 okunma
149 okunma

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!

Eren Mutluay - 15 Kasım 2018

Çağatay Ulusoy'un başrolünü oynadığı, yönetmenliğini Baskın ve Housewife filmlerinden tanıdığımız Can Evrenol'un üstlendiği Netflix'in ilk Türk yapımı dizisi Hakan: Muhafız'dan…

%d blogcu bunu beğendi: