Klavye Seçimi Ciddi İştir

8 Ocak 2017
5005 Görüntülenme

Geçtiğimiz perşembe günü, aniden klavyem bozuldu. Birden bire, sadece T harfi çalışmaz oldu. Yazarken hem de. Bir önceki cümlede T harfini kullanmışım, yenisinde kullanamıyorum. Bazılarınız için küçük bir detay olabilir. "Ee, git yenisini al" da diyebilirsiniz ama o işler hiç öyle olmuyor. Benim için büyük bir acıya dönüştü bu durum.

10 yıldan fazla süredir aynı klavyeyi kullanıyordum. Daha doğrusu önceleri Logitech MX3200 kullanıyordum. Üretimi durunca MX5500'e geçtim. İki klavye arasında neredeyse hiç fark olmadığı için aynı klavyeyi kullandım diyebiliyorum. Şimdi MX5500 de üretimde değil ve bu durum benim kabusum oldu.

Şöyle anlatayım benim için önemini: Ben önceki klavyenin alıcısını daha önce kazara kırdım. Yeni bir alıcı almak istedim, satılmıyor. Ucuz bir klavye alıp onun alıcısını kullanayım dedim, o da olmuyor. Eski nesil bir alıcı ve artık yok. Klavyenin yenisi pahalı. Bir alıcı için o parayı vermek istemiyorum.

Biraz araştırdım. Forumlarda vs. bu alıcıyı Logitech'in ücretsiz gönderdiğini öğrendim. Aradım firmayı ve talep ettim ama suistimal edildiği için artık göndermediklerini söyledi. "Tamam, ben satıl almak istiyorum" dedim ama böyle bir seçenek de yokmuş. Bana sürekli başka klavye öneriyor. O günlerde klavyelerin peşine düştüğüm için tüm modelleri neredeyse müşteri temsilcisinden iyi biliyorum. Neyi önerse tüm özelliklerini sayıp neden istemediğimi anlatıyorum. Her neyse, uzun bir görüşme sonunda adam "insiyatifle bir istisna yapacağım" dedi ve alıcıyı gönderdi. Taa Hollanda'dan kapıma ücretsiz geldi.

Perşembe günü klavyem bozulunca kardeşimin klavyesini aldım idare etmek için. İdare edemem anne! O ne işkenceydi o. Tuşlar ufak, aralarındaki mesafe az, tuş yüksekliği kısa... Elim alışmış benim, üzerindeki harfler silinmiş klavyemde gözü kapalı yazardım. Beceri değil bu, kas hafızasıyla ilgili. Yani ben yazacağımı düşünürken parmaklarım doğru tuşların üzerine otomatik gidiyor. Çok büyük keyif...

Emanet klavyede parmağım nereye dokunsa yanlış bir harf çıkıyor. Çeşitli kısayollar için el pozisyonlarım sabittir. Bu emanet klavyeye uymuyor. Tuşlar kısa olduğu için bastığımı zaten hissedemiyorum. Yazamaz oldum! Bilgisayarla yeni tanışmış gibi gözümü klavyeden ayırmadan yazmaya başladım ama o bile etkili değil. 2 Satır yazmak için dakikalar harcadım. Bileklerim ağrıdı...

Bu arada artık üretilmeyen ve resmi satışı MX5500 Amazon'da 800 dolar, Dubai'de 3500 Dirhem (3472 lira).

Bu süreçte yeni klavye önerenler oldu, yurtdışındaki akrabalarım oralarda baktı, amcam "ne lazımsa alalım" dedi ama o iş öyle kolay olmuyor. Mesele klavye almak değil, mesele doğru klavyeyi almak.

Klavyenin ölçüleri, yüksekliği, kaymazlığı, bilekliği, kablolu ya da kablosuz olması; tuşların dizilimi, yüksekliği, aralarındaki mesafe, sertliği, algılama mesafesi tepki süresi ve birçok farklı değişken tüm yazma deneyimini etkiliyor. Hem de öyle böyle değil. Milimetrik ölçülerin devasa hissityatları olabiliyor. Hatta oluyor.

Hani bugünlerde giyilebilir teknolojileri, VR gözlükleri, akıllı saatleri; hatta akıllı telefonların uzvumuz gibi olduğunu konuşuyoruz ya... Bana göre dijital yaşamın en önemli uzvu klavyeler. 

Benim bilgisayarda yaptığım temel olarak iki iş var:

  1. Kod yazmak (web arayüz geliştirme)
  2. Yazı yazmak (Kişisel bloguma, Tekno Safari'ye, Twitter'a, Ek$i Sözlük'e. Tabii ki internette bulamayacağınız bir takım metinler de var)

Haliyle benim için uygun klavyeyi kaybettiğim an bir uzvumu kaybetmiş gibi oldum. Hiçbir şey yazamadım, hiçbir şey yapamadım. Siz siz olun, klavyenize mukayyet olun. Eğer bilgisayarda yazma zorluğu çekiyorsanız ya da bilek ağrınız varsa yeni bir klavye bakın. Kendinize işkence etmeyin.

Son Durum

Klavye konusunda benimle aynı hassasiyette olan ve geçmişte aynı klavyeleri kullandığımız bir arkadaşım kullanmadığı Logitec G710+ ve Logitech MK170 klavyelerini getirdi. Şu an bu yazıyı G710+ ile yazıyorum. Birkaç saatte hayli alıştım. Bu benim ilk mekanik klavyem. Bundan sonra yola nasıl devam edeceğim bilmiyorum ama mevcut şartlarda benim için en ideal klavyenin mekanik bir oyuncu klavyesi olduğuna karar verdim.


Birkaç Not

  • Bu yazı biraz blog tadında, biraz kişisel oldu; farkındayım ama idare edin.
  • Bu yazıda sadece Logitech'i andım ama tamamen kişisel tercihlerimle ilgili. Diğer markaların da efsane klavyeleri var. Hepsini kurcalayın. Özellikle mekaniklere bir gözatın.
  • Ne kadar alışsam da hâlâ yabancı bir klavyeyle yazıyorum. Tashih ihtiyacı varsa kusura bakmayın.
  • Geçen hafta... Pazar günü 1 Ocak'a denk geldi. Malum; cumartesi gecesi eğleniyormuş gibi yaptık, pazar sabahı ise acılı uyandık. Yazamadım bir şey. İdare edin.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: