Ekran kartları aracılığıyla dijital para madenciliği yapmak son zamanlarda oldukça popüler. Ethereum gibi dijital para birimlerini üretmek için ekran kartların kullanılması sebebiyle ekran kartlarının fiyatı son zamanlarda çok fazla yükseldi. Madencilik için çoğunlukla AMD tabanlı ekran kartların tercih edilmesi, AMD tabanlı ekran kartlarının Nvidia tabanlı ekran kartlarından daha çok etkilenmesine sebep oldu. Hatta AMD 400/500 serisi ekran kartlarında dünya çapındaki piyasa genelinde bir stok krizi ortaya çıktı.

Her ne kadar AMD tabanlı ekran kartları daha fazla talep görse de Nvidia tabanlı ekran kartlarının piyasa durumu da çok fazla etkilendi. Bundan öncesinde GTX 1070 ekran kartları 450 dolar civarında, GTX 1080Ti ekran kartları ise 700 dolar civarında satın alınabiliyordu. Bugünki durumda ise GTX 1070 ekran kartları, 650-700 dolar fiyat aralığında GTX 1080Ti ekran kartları fiyatlarına ulaşmış durumda.

Normal soğutmalı ekran kartı modellerinin fiyatı bu derece oynasa da sıvı soğutmalı ekran kartı modellerinin bu durumdan bu derece etkilenmediğini söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise ekran kartları üzerinden yapılan dijital para madenciliğinde sıvı soğutmalı ekran kartı modellerinin tercih edilmemesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here