Devlerin Kavgası: Intel, Haksız Rekabet Gerekçesiyle Qualcomm’u Dava Etti

Bir dönemin en büyük işlemci üreticisi olan Intel, uzun yıllardır ürettiği bilgisayar işlemcileri sayesinde işlemci pazarının tekeliydi ancak mobil cihazların yaygınlaşması ve bu noktada Intel’e kıyasla daha yenilikçi teknolojilere ihtiyaç duyulması, Intel’in mobil dünyada söz sahibi olmasının önüne geçmişti.

Artık bilgisayar pazarının da hızla mobile kayması ve Qualcomm gibi güçlü bir mobil işlemci üreticisinin işlemcilerini ARM tabanlı yaparak Windows 10 işletim sistemiyle de çalışacn işlemciler üreteceğini açıklaması Intel’e gözdağı verdi. Öyle ki bir taraftan bilgisayar işlemcileri tarafında AMD’nin güçlü hamleleriyle rekabet eden Intel, mobil işlemci devi Qualcomm’un da bu alana yönelmesiyle birlikte Qualcomm’a karşı haksız rekabet davası açtı.

Temel olarak Intel, Qualcomm’un tekel olmasıyla birlikte işlemci fiyatlarını olması gerekenden çok daha yüksek tuttuğunu ve böylelikle rakiplerinin zarar etmesini sağladığını iddia etti. Qualcomm’u piyasayı tekelleştirmekle suçlayan Intel, böylelikle Apple’dan sonra Qualcomm’a karşı savaş açan ikinci büyük teknoloji devi oldu.

İşlemci pazarını esas tekelleştiren şirket Intel olabilir mi?

Intel’in Qualcomm’a karşı uyguladığı bu hamlesinden sonra Intel, 10 yılı aşkın süredir işlemci pazarının zirvesinde olmasıyla birlikte sektörün tekelleşmesine neden olan asıl şirket olarak suçlanıyor ve Qualcomm’u kendisi için büyük bir tehdit olarak gördüğü için böyle bir hamle uyguladığı tahmin ediliyor.

Elbette Intel yıllardır işlemci pazarında açık ara farkla lider ancak Intel bunu haksız kazanç uygulayarak değil rakiplerinden üstün teknolojiler geliştirerek destek olduğunu ve rakiplerinin önünü kesmediğini belirtiyor. Öte yandan Intel’in bu davayı açmasının temel nedeninin Qualcomm’un mobilden sonra masaüstü işlemci pazarına da güçlü işlemcilerini sokması olduğu kaçınılmaz bir düşünce.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here