Depresyon, frontal lobdaki hareketsizlikler ile bağlantılıdır. Güney Koreli bir firma olan Ybrain, hafif sarsıntıların depresyona iyi geleceğini düşünüyor.

21. yüz yılın en yaygın hastalıklarından olan depresyonun hala kesin bir tedavisi yok. Güney Koreli firma Ybrain, depresyonla 21. yüz yılın teknolojisini kullanarak savaşmayı hedefliyor.

The Korea Herald’ın haberine göre Ybarin’in kafa bantları beynin frontal lobuna güçsüz elektrik akımları yollayarak depresyona çare olmayı hedefliyor. Frontal lobdaki azalmış aktivite depresyon ile ilişkilendirilir. İşlem, transkraniyal doğru akım uyarımı (tDCS) ile frontal lobu uyarmayı hedefliyor.

Ybrain son dört yıl içinde 9 milyon doların üstünde finansman sağladı ve klinik araştırmalar Mindd kafa bantlarının etkili olduğunu ve hiç bir yan etki yaratmadığını gösterdi. Ybrain’in CEO’su Lee Ki-won, Güney Kore’de şimdiden 12 hastanede kullanılmaya başlanan kafa bantlarının bu yılın sonunda Avrupa’ya, 2019’un sonunda ise Amerika’ya göndermeyi umuyor.

Güney Kore Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, depresyon ve intihar, Güney Kore’nin en büyük sorunlarından biri ve 2015 yılının verilerine göre her gün 38 kişi intihar ederek kendini öldürdü. Bu oran Güney Kore’ye göre altı kat daha fazla nüfusa sahip olan Amerika’nın 3 katı.

Mindd kafa bantları, hastaların uyku, egzersiz ve tıbbi tedaviyi kaydedebilecekleri bir mobil aplikasyon ile çalışmakta ve bu bilgiler tümü ile doktorlara kontrol amaçlı gönderebilmekte.

Paylaş