13 Aralık 2016 hizmete giren SEA-WE-ME 5 denizaltı veri hattı projesi tamamlandı. 20 bin kilometrelik hat, Doğu Asya ile Avrupa arasında Türkiye’de dahil olmak üzere toplam 17 ülkeden geçiyor ve 18 ülkeden 19 operatörü barındırıyor. Türkiye, projeye Türk Telekom International’ın Marmaris’te inşa ettiği istasyonla dahil oluyor. Saniye’de 24 Tbps hız kapasitesi olan hat, Singapur’da başlayarak Fransa’da son buluyor.

Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros konuyla ilgili “Türk Telekom’un iştiraki olarak, Grubumuzun Türkiye’nin kıtalararası bir veri köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor; yurt içinde ve yurtdışında yaptığımız yatırımlarla altyapımızı sürekli güçlendiriyoruz.” şeklinde konuştu. Toros ayrıca bir diğer hedeflerinin de Türkiye’yi bölgenin veri üssü yapmak olduğunu belirtti.

Credit

SEA-ME-WE 5, kapasitesi ile geleceğin genişbant yoğunluklu uygulamaları, yüksek ebatta kurumsal veri alışverişi,  internet TV ve online oyun servisleri için her geçen gün artan ihtiyacı karşılayacak niteliklere sahip. Batı Avrupa - Doğu Asya hattında kurulan ilk fiber denizaltı bağlantısı olan projenin teknolojik donanımı, en kaliteli ses ve veri trafiğini 140ms ile en az gecikme oranıyla sağlayabiliyor.


SEA-ME-WE 5 Yönetim Komitesi Başkanı Linette Lee projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında “Telekomünikasyon sektöründe bir kilometre taşı oluşturan SEA-ME-WE 5 daha fazla ticaret ve ekonomik büyüme için fırsat yaratacak; ülkeler ve farklı kültürler arasındaki bağları güçlendirecek. SEA-ME-WE 5 projesi, modern teknolojisiyle Asya'dan Batı Avrupa'ya uzanan rota üzerinde eşsiz bir iletişim kalitesi sunacak.” şeklinde konuştu.Projede Türkiye’den Türk Telekom International’ın (TTI) yanı sıra, Bangladesh Submarine Cable Company Limited (BSCCL), China Mobile International (CMI), China Telecom Global (CTG), China United Network Communications Group Company Limited (CU), Djibouti Telecom (DT), Emirates Integrated Telecommunications Company (du), Myanmar Post and Telecom (MPT), Ooredoo, Orange, PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin), Saudi Telecom Company (STC), Singapore Telecommunications Ltd (Singtel), Sparkle, Sri Lanka Telecom PLC (SLT), Telecom Egypt (TE), Telekom Malaysia Berhad (TM), TeleYemen ve Trans World Associates (Pvt) Limited Pakistan (TWA) şirketleri yer alıyor.


Proje toplamda 560 Milyon Dolara mal olan projenin Türk Telekom’a maliyeti ise 50 Milyon Dolar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here