Days Gone uzun zamandır beklenen bir oyun. Geliştiricisi olan Bend Studios daha önce güzel projelere imza atmıştı ama Days Gone açık ara en iyi projeleri olabilir. Sony, tam teşekküllü birinci parti bir oyun yapmaları için kendilerine tam destek verdi. Önizleme videolarından gördüğüm kadarıyla, kıyamet sonrası zombi dünyasına girmek için sabırsızlanıyordum.

Oyunda ki baş karakterimiz Deacon St. John kendisi Mongrels motorcu çetesinin bir üyesi. Salgın Oregon’a geçtiğinde eşi saldırıya uğradı ve Deacon’a ona yardım etmesi için bir fırsat doğdu. Deacon ona yardım edilmesi için kendini feda etti çünkü “’nın( Deacon’nın eşi) bıçak yarası oldukça ciddiydi. Ancak daha sonra helikopterin düştüğünü ve Sarah’nın öldüğünü varsaydı. Freakers (oyunda “kaçık” olarak Türkçe’ye çevrilmiş) adı verilen zombi benzeri canavarların, enfekte olmuş hayvanların ve kargaşanın olduğu dünyada birkaç yıl hızlıca geçiyor ve karakterimiz en yakın arkadaşı Boozer ile hayatta kalıyor.

Deacon, acımasız olabilir ancak tamamen taş kalpli değil. Aksine inanılmaz derecede duygusal bir karakter. Kaçıkların yuvalarına molotof kokteyli atarak yuvalarını başlarına yıkabilir, dolandırıcılık yapanların boğazlarını pişmanlık duymadan kesebilir… Zorlu ve sert motorculuk hayatı, hayatta kalan en iyi arkadaşı Boozer ve kayıp aşkı Sarah’nın dokunaklı anıları nedeniyle bozulmadan kalıyor. Bu affedilmeyen masalın içinde gerçekten bir kalp var.

Hayatta kalmak için temel ihtiyaçlar gerekli. Yiyecek ve su sizin için bir endişe olmasa da, silah, cephane ve motorsikletiniz hayatta kalmak için en önemli araçlarınız. Days Gone’ın hayatta kalma mekanikleri Metal Gear Survive veya Long Dark gibi zorlayıcı değil. Ancak her atacağınız mermiyi hesaplamanızı gerekebilir. Bazen bir kaçık sürüsü ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Böyle bir durumda eğer doğru silahınız yoksa yapmanız gereken en iyi hareket koşup elinizde ki ekipmanları kurtarmak.

Dışarıda savaşırken silahlarınızı kullanmak oldukça eğlenceli, envanterin çalışma şekli bazen hayatınızı kurtarabilir. Bir benzinliğe ya da ahıra girip “kaçık” temizleyebilirsiniz veya çapulcuların olduğu bir kampı basıp yeraltı sığınaklarını ele geçirebilirsiniz.
Oyunun arayüzü çok hızlı çalışıyor bir silah seçerken zaman yavaşlıyor. Kısa sürede bandaj, molotof ya da bomba hazırlayabiliyorsunuz. Hazırlamak demişken tabi yoktan var edemiyorsunuz. Örnek olarak molotof için bez, bira şişesi gibi malzemelere ihtiyacınız var. Bunları terkedilmiş evlerden, araba bagajlarından, ambulanslardan bulabilirsiniz. Etrafa dağılmış çok fazla öğe var o yüzden merak etmeyin yeteri kadar zaman ayırdığınız takdirde bütün malzemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Savaşmak oldukça basit, silah kontrolü ise bence yeterince iyi. Aslına bakarsak çok fazla silah çeşidi yok. İhtiyacınız da pek olmuyor. Zamanımın çoğunu sniper ve makineli tüfek ile geçirdim. Düşmanlarınızı gizlice öldürmek aslında en iyi seçeneğiniz olabilir. Çünkü askerler genelde belirli kalıpların içinde hareket ediyor ve saklanacak çok fazla çalılık olduğundan onları bu şekilde avlamak zekice bir yol olabilir.

Yolda bir sürü ile karşılaştınız, telaşlanmayın!

Days Gone’ın sanırım en sevdiğim kısmı kaçık sürüleri. Geceleri motorunuzla gezerken bunlar sıkça karşınıza çıkabilirler. İlk defa karşılaştığınızda çok korkutucu gelebilir. Böyle olursa en iyi stratejiniz kaçmak olsun. Fakat oyunu ne kadar çok oynayıp o kadar silahın ve ekipmanın kilidini açarsanız bu sürüleri yok etmek için kendinizi daha cesur hissediyorsunuz. Sürüleri kullanmanın akıllı yolları da var. Mesala çapulcu kamplarını temizlemeye giderken yolda bir sürü ile karşılaştınız, telaşlanmayın! Sürüyü peşinize takıp kampa doğru sürün ve kampın içine girdiklerin de onlar çapulcuları parçalarken siz uzaklardan onların çığlıklarını dinleyin. Aslında sadece bu özellik bile Days Gone’nın ne kadar heyecan verici anlara sahip olduğunun bir göstergesi.

Motorsikletinizi yoldan uzakta tutmak bazen çok zorlayıcı olabiliyor, özellikle uzun bir mesafeye seyahat ediyorsanız. Yakıt almak çok zor değil, ancak önemli olan yolculuğu planlamak. Motosikletin dinamiklerini de çözmeniz gerekiyor. Motorsikleti sürmek bana biraz Ghost Recon Wildlands’i anımsattı. Ancak buradaki onun onun daha gelişmişi. Motorsikletinizin sağlıklı bir şekilde yol almasını sağlamanız için gereken iki şey var. Biri benzin diğeri hurdalar. Benzini bulmak kolay demiştik. Hurdalar, özellikle motor darbe aldığında işe yarıyor. Mesala bir tepeden atladığınızda, zombiye çarptığınızda ya da bir keskin nişancı sizi vurduğunda motorunuzu tamir etmek için bunları kullanıyorsunuz. Oyun ilerledikçe çeşitli kampların kilidi açılacak, bununla beraber yeni tamirciler ile tanışacaksınız. Onlar motorunuzu tamir edebilir, size benzin verebilir hatta motorunuzu modifiye bile edebilir. Ancak yakınlarda her zaman bir kamp olmuyor, o yüzden dikkatli sürmeniz gerek.

Oyun ile ilgili karşılaştığım en büyük sorun, motorsiklet ile seyahat ederken oyunun kendiyle mücadele etmesiydi. Yani kaplamalar geç geliyor, ufak donmalar oluyor ve bu sorun kampa gidene kadar peşinizi bırakmıyor. Bazen tabelaların kaplamaları geriden geliyor ve bu ara sinametiklerde de oluyor. Ancak PS4 Pro kullanırken bunları yaşamadım, sadece standart PS4 de bu sorunları gözlemledim. Yurt dışında ki belirli kaynakları araştırdığımda orada ki meslektaşlarımın da aynı görüşte olduğunu gördüm. Ama yeni güncellemeler ile bu sorunun düzeltileceği kanısındayım.

Motorunuzu en iyi durumda tutmak çok önemli

Hikaye de ilerledikçe, yeni kampların kilidini açacaksınız ve motorunuzu hızlandırabileceğiniz bir nitro eklentisine sahip olacaksınız. Dayanıklılığı arttırmak için motorunuzun gövdesini güçlendireceksiniz ve daha fazlası sizlere sunulacak. Motorunuzu en iyi durumda tutmak çok önemli, çünkü bazı görevlerde düşmanlarınızı motorunuz ile takip etmeniz gerekecek. Onlar size her başarılı ateş ettiğinde motorunuz zarar görebilir ya da arkadaşları sizin motorunuza çarpıp zarar verebilir. İşte bu yüzden geliştirmeler ve motorsiklet bakımı önemli. Ayrıca her kamp, cephaneyi yeniden alabileceğiniz, yeni silahlar, patlayıcılar alabileceğiniz tüccarlar barındırıyor. Görevleri tamamlayıp kamp içindeki güveninizi arttırdıkça yeni eklentiler açılacak.

Farklı zombi çeşitlerinden farklı ganimetler toplayacaksınız. “Freaker ears” yani “kaçık kulağı” her öldürdüğünüz de kaçığın üstüne giderseniz sizleri güzel şeyler sizi bekliyor. Kamplarda bu ganimetleri satabileceğiniz yerler var. Size kamp kredisi ve ekstra güven olarak geri dönecekler. Ayrıca açık dünyada gezerken hayatta kalan bazı insanların kaçıklar tarafından saldırıya uğradığına veya çapulcular tarafından kaçırıldığına şahit olabilirsiniz. Onları kurtardıktan sonra hangi kampa göndereceğiniz sizin elinizde. Her kampın kendine özgü bir ödüllendirme sistemi var.

Hızlı seyahat seçeneği de mevcut

Oyunun haritası oldukça büyük olduğu için hızlı seyahat seçeneği de mevcut. Ama bunu her zaman yapamayabilirsiniz çünkü bazı alanlardaki “istila alanlarını” yok etmeniz gerekebilir ya da yeterli benzininiz olmayabilir. Çünkü hızlı seyahat seçeneğinde de yakıt harcanıyor. Oyunda bazı hikaye modlarında benzinin azalmadığını gördüm. Eğer hızlı seyahat içinde de azalmasaydı daha fazla kullanırdım. Bu biraz oyunun kendi kurallarını çiğnemesi gibi.

Benzin olayı zaman zaman sıkıntılara neden oldu. Çünkü haritanın bir ucundan diğerine geçtiğinizde, bir istilayı gidermek için doğru araçlarınız yoksa, bu çok zaman alabilir hatta başarısız olabilirsiniz

Oyun boyunca, çok çeşitli görevleri tamamlayarak XP kazanacaksınız ve bunları üç farklı yetenek grubunda değelendireceksiniz. Yakın dövüş, menzilli savaşma ve hayatta kalma başlığı altında toplanan üç farklı yetenek grubumuz var. Bazıları silahla vereceğiniz zararın miktarını artırıyor, bazıları silah ile nişan alırken odağınızı güçlendiriyor (zamanı yavaşlatıyor) ve her sette ileriye gitmek için bazı yeteneklerin kilidini açmanız gerekiyor. Becerileriniz, haritanız, envanteriniz ve öykünün ilerlemesi arasında geçişler yapmak için, DualShock’nuzun touch pad’ni kullanmak çok işlevsel bir özellik, ayrıca zaman kaybını önlüyor.

Deacon St. John’un hikayesine gelince, her şeyin birbirine karıştığı zamanlar olabiliyor. Eşine olan aşkı ve onun hala hayatta olduğuna dair umutları, Mongrels üyesi Boozer ile olan güçlü dostluğu ve inançları, bunları korumak için kendisini sürekli içinde bulduğu çatışma, Deacon için gerçekten çok zorlu. Ama en yakın dostu ve eşi için bütün bunlara göğüs gererek zorlukları aşıyor. Zaten bir süre oynanacak çok şey olduğunu anlayıp siz de bu hikaye içinde sürüklenmeye başlıyorsunuz.

Zaman zaman salgından önceki anılar aklınıza gelebilir, Flashback’leri canlandırabilirsiniz. Ses ve oyunculuk gerçekten mükemmel, özellikle mimikleri çok beğendim. Belirli sahnelerde Deacon ve Boozer’ın arkadaşlıkları o kadar iyi ki, Deacon sanki sizin arkadaşınızmış gibi onu önemsemeye başlıyorsunuz. Bunun için Bend Studios’a teşekkür etmek gerek çünkü hikayeyi muhteşem yönlendirmişler.

Hikaye söz konusu olduğunda birçok artı puan olsa da ufak hatalar da mevcut. Uluyan kurtların donması, yükleme ekranın da sıkışma ya da bazen düşmanların donması gibi. Ama dediğim gibi motorsiklet dışında olan hatalar çok gözünüze batmıyor. Güncelleme ve zamanla düzeltilecek şeyler…

Görev yapılanması bazen tuhaf bir hal alabiliyor yani ayrıldığınız kamp bir dakika bile geçmeden sizi çağırıp “sana ihtiyacımız var” diyebiliyor ve geri dönmeniz gerekiyor. Bazen haritada hiç göreviniz gözükmüyor ve kamptan uzak olduğunuz için radyo bağlatınız da olmuyor. Ses biraz karıştırılmış olsa gerek çünkü Deacon bazen bir hayatta kalan ile konuştuğunda birden bire bağırmaya başlıyor. Ancak karşısında ki ona fısıldayarak konuşuyor. Daha öncede dediğim gibi ses ve oyunculuk muhteşem ama bu bağırmalar biraz garip.

Sonuca bağlayacak olursa Days Gone gerçekten harika bir oyun. Devamı gelecek olan bir seri mi derseniz bunu zaman gösterecek. Çünkü daha öncede bahsettiğim belirli hataların düzeltilmesi gerekiyor. Sony, diğer ilk parti oyunları God Of War, Marvel’s Spiderman ve Horizon Zero Dawn gibi oyunlarıyla çıtayı o kadar üste koydu ki belki de bu yüzden fazla ayrıntıcı hale geldik.

Zombi sürüleri süper, hikaye muhteşem, oyunculuk ve ses gerçekten iyi, motorsiklet özelleştirme güzel bir eklenti açıkcası. Kısaca bir hayatta kalma oyununda ne ararsanız burada var. Haziran ayında da ücretsiz bir indirebilir içerik gelecek. Oyunun normal sürümü 429, dijital deluxe sürümü ise 489 TL.

ARTILARI

Muhteşem zombi sürüleri
Motorsiklet fizikleri ve kişiselleştirme
Yolda giderken, aniden karşılaşılan aksiyon dolu sahneler
Güzel tasarlanan açık dünya
Hikaye modu

EKSİLERİ

Oyun içindeki hatalar
Hızlı seyahatin oyunun kendisi ile ters düşmesi
Ara sıra seslerin karışması

Paylaş