Özellikle büyükşehirlerdeki alışveriş merkezlerindeki otopark sorunları zamanımızı fazlasıyla çalıyor. Hatta aracımız için yer bulamadığımız takdirde bizi strese bile sokabiliyor. Altyapısı Bosch tarafından hazırlanan bu otonom otopark ise tam da bu konuda yardımcı oluyor.

İlk kez Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde gösterilen otonom otopark sayesinde sürücüler araçlarını teslim noktasına bırakmasının ardından araç kendi kendine tespit ettiği boş park alanına kendini park edebiliyor. Aynı zamanda araç, çeşit çeşit algılayıcılarla donatıldığı için kendi kendine giderken binada tam olarak nerede bulunduğunu algılayabiliyor ve yayaların ile diğer araçların ne zaman nereden çıkabileceğini kestirebiliyor. Bu sayede sistem daha da güvenli bir hale geliyor.

Bu sistem şimdilik sadece Mercedes-Benz tarafından geliştirilen araç teknolojisi ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. 2018 yılından itibaren sadece müze ziyaretçileri için kullanıma açılacak olan otonom otoparkın tam pilot çalışmasından önce güvenlik ajanslarından ve yerel yönetimden izin alınması gerekiyor. Daimler ve Bosch, otonom otopark için gerekli izinlerin bu yıl içerisinde alınabileceğini düşünüyor.

İlgili video:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here