Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son günlerde gerilmesi ve döviz kurunda kritik artışlar yaşanmasıyla birlikte her iki ülke ekonomik açıdan birbirine ambargo uygulayacağını duyuruyordu. Amerika Birleşik Devletleri, ek vergi uygulamak gibi farklı yöntemlerle Türkiye ekonomisini hedef alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vatandaşlara elektronik ürünlerde Amerika Birleşik Devletleri’ni protesto etmesi çağrısında bulundu.

Ankara’da düzenlenen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, “Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini daha kalitelisini burada üretip biz dışarıya satacağız. Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, kendi ülkemizde Venus var, Vestel var” dedi.

Yaptığı açıklamalarla birlikte açık bir şekilde vatandaşları ABD menşeili ürünler satın almamaya davet eden Recep Tayyip Erdoğan’ın ABDli ürünlere alternatif olarak Türkiye’nin dostluk ilişkisi içerisinde olduğu Güney Kore merkezli Samsung’u ve Türk markası Vestel’i örnek göstermesi bir hayli dikkat çekici.

İlerleyen günlerde ABD ve Türkiye ilişkilerinde neler yaşanacağını ve bu elektronik ürün boykotunun nasıl uygulanacağını hep birlikte göreceğiz.

Paylaş