Çocukları Siber Dünyanın Kötülüklerinden Nasıl Koruyabiliriz?

5 Temmuz 2017
60 Görüntülenme

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklar bilgisayar başında daha da çok zaman geçirir oldu. Sosyal medya için, çevrimiçi oyunlar için içinde bulundukları dijital dünya, çocuklar için her ne kadar eğlenceli olsa da kimi zaman sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bir veya birden fazla çocuğun guruplaşmasıyla bir diğer çocuğa alay edercesine konuşulması, provoke edilmesi, istenmeyen mesajlara sürekli rahatsız edilmesiyle ortaya çıkan siber zorbalıklar çocukların siber dünyada karşılaşabileceği başlıca sorunlar arasında yer alıyor. Bu tür durumlar çocukların psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabiliyor.

Kaspersky Lab’ın son bir yıl içersinde gerçekleştirdiği anket, dünya genelinde her 10 çocuktan en az 6’sının siber zorbalıklardan korktuğunu ortaya çıkardı. Aynı şirketin Türkiye’de gerçekleştirdiği Tüketici Güvenliği Riskleri Anketi’ne katılanlardan çocuk sahibi olanların yüzde 32’si çocuklarının siber zorbalık kurbanı olmasından korkuyor, yüzde 7’si ise çocuklarının son 12 ayda en az bir kere siber zorbalıkla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Yüzde 27’si çocuklarının siber dünyadaki kontrolünü sağlayamadığını itiraf ederken, yüzde 19’u çocuklarını siber dünyanın tehditlerinden özel yazılımlar ile koruyor.

Çocukların siber dünyanın başlıca sorunlarından olan siber zorbalığa karşı koruyabilmek için yapılabilecekler:

  • Onunla Konuşmak

Çocuğunuza geç olmadan en kısa zaman siber zorbalık hakkında bilgi vermelisiniz. Siber zorbalığın ne olduğunu, nelerle karşılaşabileceğini, karşılacağı durumlarda derhal size haber vermesi gerektiğini söyleyin. Bu tür durumlarda sizinle açık açık bir şekilde konuşabilmesi için ona güven ve cesaret verin.

  • Kurallar Koymak

Çocuğunuz siber zorbalığa maruz kalan kişi değil de siber zorbalığı uygulayan uygulayan kişi olabilir. Bunun önüne geçmek için de çocuğunuzun diğer çocukları ezmesine, dışlamasına izin vermeyin. Bunun ne kadar yanlış bir şey olduğunu, nasıl sonuçlar doğurabileceğini anlatın.

  • Cihazının Elinden Alınması Çözüm Yolu Değil

Cihazını her ne kadar elinden alsanız da eninde sonunda bu tür cihazları kullanmak zorunda kalacaktır. Bu yüzden cihazının elinden alınması yerine cihazı nasıl kullanacağını öğretin. Özellikle sosyal medya sitelerindeki güvenliğini ve gizliliğini nasıl sağlayacağını öğretin. Profillerinin içeriğinin nasıl yabancıların görmesini engelleyeceğini anlatın.

  • Okul Görevlilerinden Destek Almak

Çocukların sosyal medyadaki ilk muhattapları mutlaka okul arkadaşları olacaktır. Çocuğunuzu bu siber zorbalıklara maruz bırakan okuldan herhangi bir arkadaşı olabilir. Bu sorunun çözümü için okuldaki rehber öğretmeneler ya da yardımcı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir görevli ile iletişim kurarak sorunları detaylı bir şekilde öğrenebilir, sorunun çözülmesi için gereken şeyleri birlikte yapabilirsiniz.

  • Bunların Yanı Sıra Bir de Güvenlik Yazılımlarından Destek Alabilirsiniz

Güvenlik yazılımları her ne kadar yüzde 100 koruma sağlamasa da en azından sizin çocukları takip etmenizi biraz daha kolaylaştırabilir. Güvenlik şirketlerinin çocuklarının takibi için özel olarak geliştirdiği yazılımları sayesinde çocukların internet kullanımını sınırladırılabilir, sakıncalı bulduğunuz sitelere erişimi engellenebilir, giriş yaptığı siteleri takip edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun dijital dünyadaki kontrolü biraz daha kolaylaşacaktır.

İlginizi çekebilir

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak
Sektörel
292 okunma
Sektörel
292 okunma

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Kullanıcı verilerini analiz etme ve raporlama gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketi, Facebook kullanıcılarının verilerini izinsiz olarak kullanmasıyla…

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi
Yapay Zeka
1363 okunma
Yapay Zeka
1363 okunma

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Tüm futbol tutkunlarının uzun süredir beklediği, izleyicileri ekranlara kitleyen FIFA Dünya Kupası heyecan dolu mücadelelerle başladı. Dünyanın dört bir yanında…

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor
Sektörel
259 okunma
Sektörel
259 okunma

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor

Haber Merkezi - 14 Haziran 2018

Huawei, 2017'de Apple ve Samsung'un arkasında üçüncü sıraya yerleşerek 153 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Huawei, 2018'de ise 200 milyon…

Yorum yap