• Onunla Konuşmak
 • Çocuğunuza geç olmadan en kısa zaman siber zorbalık hakkında bilgi vermelisiniz. Siber zorbalığın ne olduğunu, nelerle karşılaşabileceğini, karşılacağı durumlarda derhal size haber vermesi gerektiğini söyleyin. Bu tür durumlarda sizinle açık açık bir şekilde konuşabilmesi için ona güven ve cesaret verin.
  • Kurallar Koymak
  Çocuğunuz siber zorbalığa maruz kalan kişi değil de siber zorbalığı uygulayan uygulayan kişi olabilir. Bunun önüne geçmek için de çocuğunuzun diğer çocukları ezmesine, dışlamasına izin vermeyin. Bunun ne kadar yanlış bir şey olduğunu, nasıl sonuçlar doğurabileceğini anlatın.
  • Cihazının Elinden Alınması Çözüm Yolu Değil
  Cihazını her ne kadar elinden alsanız da eninde sonunda bu tür cihazları kullanmak zorunda kalacaktır. Bu yüzden cihazının elinden alınması yerine cihazı nasıl kullanacağını öğretin. Özellikle sosyal medya sitelerindeki güvenliğini ve gizliliğini nasıl sağlayacağını öğretin. Profillerinin içeriğinin nasıl yabancıların görmesini engelleyeceğini anlatın.
  • Okul Görevlilerinden Destek Almak
  Çocukların sosyal medyadaki ilk muhattapları mutlaka okul arkadaşları olacaktır. Çocuğunuzu bu siber zorbalıklara maruz bırakan okuldan herhangi bir arkadaşı olabilir. Bu sorunun çözümü için okuldaki rehber öğretmeneler ya da yardımcı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir görevli ile iletişim kurarak sorunları detaylı bir şekilde öğrenebilir, sorunun çözülmesi için gereken şeyleri birlikte yapabilirsiniz.
  • Bunların Yanı Sıra Bir de Güvenlik Yazılımlarından Destek Alabilirsiniz
  Güvenlik yazılımları her ne kadar yüzde 100 koruma sağlamasa da en azından sizin çocukları takip etmenizi biraz daha kolaylaştırabilir. Güvenlik şirketlerinin çocuklarının takibi için özel olarak geliştirdiği yazılımları sayesinde çocukların internet kullanımını sınırladırılabilir, sakıncalı bulduğunuz sitelere erişimi engellenebilir, giriş yaptığı siteleri takip edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun dijital dünyadaki kontrolü biraz daha kolaylaşacaktır.]]>

  Paylaş