Casey Neistat[/caption] Toplamda 22 personeli bulunan ve satışa rağmen ekip liderliğini hâlen Casey Neistat‘ın üstlendiği Beme, CNN gibi köklü bir yayın kuruluşunun dijital yayıncılığa adapte olmasını ve gençlerin de bir şekilde CNN’e ulaşmasını hedefliyordu. Ne var ki Beme, iki yıllık çabaya rağmen CNN’in beklentisini karşılamadı. BuzzFeed’in raporuna göre CNN, 2018 yılı itibariyle Beme uygulamasını resmen kapatma kararı aldı.

CNN, Beme ekibini kaybetmiyor

BuzzFeed tarafından aktarılan bilgilere göre CNN, genç ve dinamik mühendis ve iletişimcilerden oluşan Beme çalışanlarını kaybetmeyerek kendi bünyesine dahil etme kararı aldı. Bu kararla birlikte toplam 22 Beme personeli CNN bünyesinde iş hayatına devam etmeye hazırlanırken CNN ve Casey Neistat’ın yolları tamamen ayrıldı. Bu anlaşmayla birlikte daha önce CNN ve Beme için de içerikler üreten dünyanın en ünlü YouTube yayıncılarından Casey Neistat, artık sadece kendi YouTube kanalı üzerinden içeriklerini üretmeye devam edecek. Beme ekibinden CNN’e transfer olan çalışanlar arasında işten çıkarma yapılıp yapılmayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Beme agresif bir tavırla hayata geçmişti

Videolarında üstün görsel efektlerden kaçınan Casey Neistat, sosyal medyada özellikle gençlerin birbirleri arasında paylaştığı videoları eleştirerek tüm sosyal medya platformlarında çok fazla gereksiz filtre ve düzenleme olduğunu; bu nedenle de insanların doğallığını yeterince yansıtamadığını düşünerek Beme’i kurmuştu. İnternet yayıncılığında yapılan yanlışların üzerine gitmeyi seven Neistat, Beme fikrini ilk kez lanse ederken videoları bırakın düzenlemeyi, çektiğiniz videoları paylaşmadan önce önizlemenize dahi izin vermeyecek bir platform olduğunu belirtiyordu. Bu fikir önemli bir kitlenin beğenisini kazansa ve birçok kişi ve kurumdan destek alsa da aslında Neistat’ın gözden kaçırdığı bir şey vardı. Gençler özellikle sosyal ağları olduğu değil, olmak istediği kişiyi insanlara yansıtarak kendini beğendirme çabası amacıyla kullanıyordu. Bu nedenle Beme, belli bir kitlenin büyük ilgisiyle karşılaşsa da “doğal” yapısıyla herkese ulaşma konusunda yeterince başarılı olamadı.

Casey Neistat, CNN’in kararını değerlendirdi

Konuyla ilgili ilk açıklamasını BuzzFeed’e yapan Casey Neistat, CNN tarafından Beme’in kapatılma kararını “cevap bulamadım” sözleriyle karşılarken kararın kendisi için de şaşırtıcı olduğunu vurguladı. Beme’in beklentileri karşılamadığı yönündeki iddialara ise “Ben CNN’e benden tüm bekleneni verdim sanıyordum. Beme, teknolojiyle doğallığı birleştirerek yeni nesil içerikler üretmek için iyi bir platformdu.” dedi. Beme’e hâlâ tüm kalbiyle inanan Casey Neistat’ın Beme benzeri yeni bir girişim içinde olup olmayacağı ise bilinmiyor ancak Neistat tarafından yapılan ilk açıklamaya göre şimdilik sadece kendi kanalına içerik üretmeye odaklanacak.]]>

Paylaş