Dövülebilir ve iletken metaller zaten keşfedilmiş olsa da, bu özel keşif, teknoloji endüstrisi için potansiyel kullanımlara yepyeni bir dünya sağlayabilir.

Çin’deki Beihang Üniversitesi’nden bilim adamları, görünüşte Terminator filminin dışında oldukça dövülebilir, manyetik bir sıvı metal yaratmayı başardı.

Başarının detayları, metalin iletken, manyetik ve potansiyel olarak sanayi özelliklerini değiştiren ayrıntılı olarak, Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlandı.

Sıvı metal malzeme mıknatıslarla manipüle edilebiliyor, herhangi bir şekilde bükülebiliyor ve çekilebiliyor. Modern teknoloji endüstrisinin nanoteknoloji ve yumuşak robotik konusundaki mevcut odağı için, son derece iletken olan ve kolayca parçalanmayan bu yeni metalin ortaya çıkışı büyük çaplı etkilere sahip. Oldukça esnek olan ve 3 boyutlu genişlemeye müsait mekanik güce sahip olan bu metalin kalıcı mıknatıslarla kesin şekilde kontrol edilmesi de mümkün.

Oda sıcaklığında sıvı halde olup iletkenliğini koruyan metaller zaten var. Bu malzemeyi özel kılan şey ise sadece yüzeysel olarak değil üç boyutlu olarak da genişleyebilmesi.. Ayrıca bu metal, diğer sıvı metaller gibi kurumaması için suya batırılmak zorunda değil.

Beihang Üniversitesi araştırmacıları Liang Hu ve Jing Liu, bu sınırlamalara bağlı kalmayacak bir sıvı metal geliştirmeye istekliydi ve bunun yerine daha liberal bir şekilde çalışabilen sentetik bir materyal yarattı.

Ekip, çalışmada galyum, indiyum ve kalayı hidroklorik asit içinde karıştırıp daha sonra da karışıma demir parçacıkları ekleyerek bunu elde etti. Böylece ortaya çıkan metalin yüzeyinde galyum oksitten bir katman oluşarak eğilip büküldüğünde metalin kırılmasını engelleyici görev üstlendi.

Araştırma grubu, sıvı metal damlacıkları yaklaşık dört katı kadar germeyi de başardı. Bu olduğunda bile metal, bir LED lambayı aydınlatacak iletkenliğe sahipti.

Paylaş