Çin, yapay güneşini 2050’ye kadar tamamlayacak

Çin, temiz ve sınırsız enerji elde edebilmek için yapay güneş olarak tanımlanan füzyon reaktörünü 2050 yılına kadar tamamlamayı planlıyor.

29 Nisan 2019
108 Görüntülenme

Çinli bilim adamları tarafından inşa edilen füzyon reaktörü, 2050’ye kadar tamamen işleyen bir tesis olarak açılacak. Bu tesisin temiz enerji teknolojisinin merkezi olacağı söyleniyor.

Ürettiği saf ısı ve güç nedeniyle “yapay güneş” olarak adlandırılan reaktör, 100 milyon santigrat dereceye ulaşabilecek. Bu akıllara durgunluk veren sıcaklık, tükenmez bir enerji kaynağı vaat eden füzyon reaksiyonlarını gerçekleştirmek için çok önemli.

İddialı projenin maliyetiyse yaklaşık altı milyar yuan (890 milyon dolar) olarak açıklandı. Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya, Çin, Rusya, Güney Kore ve ABD tarafından finanse edilen ve yönetilen multi-milyar dolarlık projenin merkezinde tokamak adı verilen dev bir silindirik füzyon cihazı olacak. 100 milyon santigrat derece sıcaklık, bu tesiste 100 saniye boyunca korunabiliyor.

Füzyon, kutsal enerji olarak kabul edilen ve güneşimize güç veren şey. Atom çekirdeğini birleştirerek, atomik silahlarda ve nükleer enerji santrallerinde kullanılan fizyon sürecinin tersine, parçalara bölen büyük miktarlarda enerji üretiyor.

Füzyon sera gazı yaymıyor. Fisyon işleminde atom çekirdekleri ayrıştırılırken, füzyonda bunun tam tersine atom çekirdekleri birleştiriliyor. Ancak, elde edilen birleşme hem son derece zor hem de son derece pahalı.

Füzyon, bir ülkenin tek başına başarabileceği bir şey değil. Uzmanlar göre dünyanın her yerindeki insanların bu konu hakkında birlikte çalışması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor
9 okunma
9 okunma

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi. Teklife göre 16 yaş ve…

Türkiye, dünyada en fazla kripto para ticareti yapan ülkeler arasında
14 okunma
14 okunma

Türkiye, dünyada en fazla kripto para ticareti yapan ülkeler arasında

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Kripto para alım ve satımı küresel bir fenomen haline geldi. DataLight dünyanın en büyük 100 kripto para borsası trafiği inceledi…

Razer, Evil Geniuses ile yeniden ortaklık kurdu
15 okunma
15 okunma

Razer, Evil Geniuses ile yeniden ortaklık kurdu

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Bu, Evil Geniuses’ın Uluslararası 2019 turnuvasına hak kazanan Dota 2 takımının Team Razer’a geri döndüğünü müjdeliyor. EG Dota 2 takımı,…

%d blogcu bunu beğendi: