Çinli bilim adamları tarafından inşa edilen füzyon reaktörü, 2050’ye kadar tamamen işleyen bir tesis olarak açılacak. Bu tesisin temiz enerji teknolojisinin merkezi olacağı söyleniyor.

Ürettiği saf ısı ve güç nedeniyle “yapay güneş” olarak adlandırılan reaktör, 100 milyon santigrat dereceye ulaşabilecek. Bu akıllara durgunluk veren sıcaklık, tükenmez bir enerji kaynağı vaat eden füzyon reaksiyonlarını gerçekleştirmek için çok önemli.

İddialı projenin maliyetiyse yaklaşık altı milyar yuan (890 milyon dolar) olarak açıklandı. Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya, Çin, Rusya, Güney Kore ve ABD tarafından finanse edilen ve yönetilen multi-milyar dolarlık projenin merkezinde tokamak adı verilen dev bir silindirik füzyon cihazı olacak. 100 milyon santigrat derece sıcaklık, bu tesiste 100 saniye boyunca korunabiliyor.

Füzyon, kutsal enerji olarak kabul edilen ve güneşimize güç veren şey. Atom çekirdeğini birleştirerek, atomik silahlarda ve nükleer enerji santrallerinde kullanılan fizyon sürecinin tersine, parçalara bölen büyük miktarlarda enerji üretiyor.

Füzyon sera gazı yaymıyor. Fisyon işleminde atom çekirdekleri ayrıştırılırken, füzyonda bunun tam tersine atom çekirdekleri birleştiriliyor. Ancak, elde edilen birleşme hem son derece zor hem de son derece pahalı.

Füzyon, bir ülkenin tek başına başarabileceği bir şey değil. Uzmanlar göre dünyanın her yerindeki insanların bu konu hakkında birlikte çalışması gerekiyor.

Paylaş