CES 2017 görücüye çıkıyor

10 Kasım 2016
422 Görüntülenme

Her yıl Ocak ayının ilk haftasında yapılan CES bu sefer de 5-8 Ocak 2017 tarihleri arasında, Las Vegas’da yapılacak. Ancak açılmasına daha aylar varken CES yöneticileri Kasım ayının 10’unda New York’da bir tanıtım toplantısı dizenlediler. Bu toplantı da CES’e katılacak firmalardan yirmibeşi de stand açarak destek veriyorlar. Yani daha CES gelmeden CES’de neler olacak görebileceğiz.

CES 2017’de ne yenilikler olacak

Televizyonlar

Televizyonlar her zaman olduğu gibi yine CES’in gözdesi olacak gibi duruyor. LG’nin OLED, Samsung’un SUHD teknolojileri ve diğer firmaların 4K hatta 8K çözünülürlüklü televizyonları CES’te nereye baksanız karşınıza çıkacak yeni cihazlar olacak.

Beklentiler yeni HDR televizyonların da 2017’de boy göstereceği yönünde. Özellikle HDR10 ve Dolby Vision teknolojilerinin rekabeti merakla bekleniyor. HDR teknolojisinin evde sinema keyfinde bir çığır açacağı söyleniyor. Hem görüntü hem de ses kalitesi açısından şimdiye kadar ev sistemlerinde görülmemiş bir boyut olacak.

Arabalar

Akıllı arabalar da bu CES’in öne çıkan ürünteslaleri arasında olacak. Neredeyse her otomobil üreticisi bir akıllı arabayla CES’e katılıyor. Elektrikli araba kategorisi de kızışıyor. TESLA ve FARADAY’a rakipler geliyor. Kendi kendine gidebilme özelliği, oto pilot artık standard olarak sunulacak.  Batarya teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak da elektrikli araçların menzili de oldukça artacak.

VR – Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik de 2017 CES’de herkes tarafından yakından izlenecek. Sadece oyun konsolları değil tüm görsel hizmet veren firmalar bu alanda yeni ürünler ürettiler bile. Windows 10VR işletim sistemine sahip HP, Dell, Lenovo, Asus veya Acer markalı cihazlar piyasaya CES’den önce bile sürülebilir. Tanıtımlar, sunumlar ve hatta kitaplar için yeni bir çığır açılıyor.

Dron’lar

Her ne kadar Amerika’da kullanımına önemli sınırlar getirilse de dron’lar (Pilotsuz hava araçları) hala aşırı ilgi görmekte. Üretici firmalar en son modellerini tanıttılar ama kullanıcılarla asıl buluşmaları CES’de olacak. CES yetkilileri bu sene de geçen yıllarda olduğu gibi dronlara özel bir yer ayırdı bile. DJI, Prodone,  Qualcomm, Yuneec şimdiden yerlerini ayırttı bile. Kendi kendine iniş kalkış yapanlar, çok uzun süre havada kalanları, 4K üzeri çözünülürlüğe sahip kameralı olanlar 2017 CES’de boy gösterecekler.

Giyilebilir Teknoloji ve Robotlar

Robotlar her zaman CES’in gözdesi olmuştur. Bu yılda farklı olmayacak. Temizlik robotları, çay, kahve pişiren robotlar her yerde görüp deneyebileceğimiz robotlar olacak.

Sağlık ağırlıklı giyilebilir cihazlarda da bu yıl büyük katılım ve gelişme bekleniyor. Kalp atışını ölçmek artık sıradan oldu. EKG çekenler, beyin dalgalarını izleyenler, meditasyon bantları bu yılın gözdeleri olacak.

3d

3 boyutlu yazıcılar, evde bira üretim cihazları, ses ile ev yönetim aygıtları, akıllı ev aletleri hep CES 2017’de sizlerin huzuruna çıkmak için sabırsızlıkla Ocak 2017’yi bekliyorlar.

Cep telefonları, aksesuarları ve pek tabii CES’de boy gösterip piyasaya çıkamayacak olan ütopik tasarımlar.

CES sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: