Cep telefonundan ilk arama yapılalı 46 yıl oldu

Son kırk yılda, dünya eski tip telefonlardan cep boyutundaki taşınabilir bilgisayarlara geçti. Cep telefonundan ilk arama ise 3 Nisan 1973’te yapıldı.

4 Nisan 2019
290 Görüntülenme

Hangi şirketin ilk önce cep telefonunu geliştirdiğini tahmin edebilir misiniz? Apple, Nokia, Samsung? Hayır, Motorola.

3 Nisan 1973’te, bir Motorola araştırmacısı ve yöneticisi olan Martin Cooper, ilk kez bir cep telefonundan diğerini arayarak tarihe geçti.

Prototip çok büyük, 1,1 kilogram ağırlığında ve 23 santimetre uzunluğundaydı.
Modern cep telefonlarının kısa pil şarjından rahatsız olan tüketiciler, o zamanlarda 30 dakika konuşma süresi elde etmek için 10 saat boyunca telefonu şarj etmek zorundaydı.

Yıllar geçtikçe, cep telefonu, radyo ve statik iletişim ekipmanlarının bir uzantısından, bir statü sembolüne, temel iş aracına ve şimdiyse bilinen insan uygarlığının tüm bilgisini içeren bir ünite haline geldi. Bir de tatlı köpek, guinea pig videoları izlemeye yarıyor.

Bazı telefonlar nostaljik ve kültürel simgeler haline geldi. Michael Douglas ve tuğla benzeri Motorola DynaTAC’ı hatırlıyor musunuz?

Ya da belki Neo’nun Nokia 8110 “muz telefonu”, Wachowski kardeşlerin The Matrix filmiyle popüler oldu .

Değişen parçalar, sürgülü tuşlar, ergonomik tasarımlar, tüm ekranlar, akıllı metinler, fenerler, kalemler, kameralar, zil sesleri, müzik, iki elle kullanılan telefonlar, antenler, uygulamalar derken yeniliklerin ve değişikliklerin listesi böyle devam ediyor.

Peki ya gelecek?

Analistler, uzun ömürlü olmayan pillerin, görüntü projeksiyonunun ve metin yazılımına daha doğru ses vermenin çok uzak olmayan bir gelecekte muhtemel olduğunu söylüyor. Uzun vadede, iddialı özelliklerin kablosuz şarj, katlanabilen esnek telefonlar, renk değiştiren çerçeveler ve telefona dahil olan kredi kartları olduğu düşünülüyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
77 okunma
77 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
50 okunma
50 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
55 okunma
55 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: