Hangi şirketin ilk önce cep telefonunu geliştirdiğini tahmin edebilir misiniz? Apple, Nokia, Samsung? Hayır, Motorola.

3 Nisan 1973’te, bir Motorola araştırmacısı ve yöneticisi olan Martin Cooper, ilk kez bir cep telefonundan diğerini arayarak tarihe geçti.

Prototip çok büyük, 1,1 kilogram ağırlığında ve 23 santimetre uzunluğundaydı.
Modern cep telefonlarının kısa pil şarjından rahatsız olan tüketiciler, o zamanlarda 30 dakika konuşma süresi elde etmek için 10 saat boyunca telefonu şarj etmek zorundaydı.

Yıllar geçtikçe, cep telefonu, radyo ve statik iletişim ekipmanlarının bir uzantısından, bir statü sembolüne, temel iş aracına ve şimdiyse bilinen insan uygarlığının tüm bilgisini içeren bir ünite haline geldi. Bir de tatlı köpek, guinea pig videoları izlemeye yarıyor.

Bazı telefonlar nostaljik ve kültürel simgeler haline geldi. Michael Douglas ve tuğla benzeri Motorola DynaTAC’ı hatırlıyor musunuz?

Ya da belki Neo’nun Nokia 8110 “muz telefonu”, Wachowski kardeşlerin The Matrix filmiyle popüler oldu .

Değişen parçalar, sürgülü tuşlar, ergonomik tasarımlar, tüm ekranlar, akıllı metinler, fenerler, kalemler, kameralar, zil sesleri, müzik, iki elle kullanılan telefonlar, antenler, uygulamalar derken yeniliklerin ve değişikliklerin listesi böyle devam ediyor.

Peki ya gelecek?

Analistler, uzun ömürlü olmayan pillerin, görüntü projeksiyonunun ve metin yazılımına daha doğru ses vermenin çok uzak olmayan bir gelecekte muhtemel olduğunu söylüyor. Uzun vadede, iddialı özelliklerin kablosuz şarj, katlanabilen esnek telefonlar, renk değiştiren çerçeveler ve telefona dahil olan kredi kartları olduğu düşünülüyor.

Paylaş