Casey Neistat

Dünyanın en çok takip edilen sayılı YouTuberlarından Casey Neistat, bir süredir YouTube’un algoritmasını ve gelir modelini eleştirdiği içeriklerini paylaşıyordu. Ancak bu sefer YouTube’daki mevcut durum hakkında ağır eleştirilerde bulunan Neistat, gelir modelinin hiç de adil uygulanmadığını savundu.

Bildiğiniz gibi YouTube, yeni algoritmasıyla videolardaki küfürleri ve uygunsuz içerikleri bularak o videolarda reklam gösterilmesinin önüne geçiyor. Ancak doğru çalışmayan bu sistem gerçekten reklamların kaldırılması gereken içerikleri etkilemezken en basit “bip” sesinde bile videolarda reklam göstermiyor.

Bu durum bir hatadan ibaret olduğu için elbette yayıncılar YouTube’a itirazda bulunduğunda içerikler tekrar reklama açılıyor ancak videolara tekrar reklam eklenmesi üç günü bulabiliyor. Yayıncılar bu sürede kaybettiği geliri geri getiremiyor.

Bu durumdan şikayetçi olan Casey Neistat da “Adpocalypse” adıyla yürütülen protestoya katıldığını belirterek Google’ın bu konuda fazlasıyla yanlış bir yol izlediğini savundu.

Uzun süredir hem Türkiye’deki hem dünyadaki yayıncılardan bu eleştiriler gelirken Google konuya dairt bir açıklamada bulunmuyor.