Canon, fotoğraf tutkusunu amatörden profesyonel seviyeye taşımak isteyenler için aynı zamanda ekonomik bir tercih olan EOS RP’yi tanıttı.

EOS RP’de  26.2 Megapiksel full frame CMOS sensör, Canon’un en yeni DIGIC 8 işlemcisi ile birleştirildi. Düşük ışıklı çekim ortamları için optimize edilen ve ISO 102.400 seviyesine kadar genişletilebilen ISO 40.000 kapasitesi, Dual Pixel CMOS AF sistemi ile fotoğrafçılara karanlık ortamlarda bile -5 EV seviyesine kadar çekim olanağı sağlıyor. Yüzden AF, Tek Noktalı AF, Genişletilmiş AF ve Bölge AF gibi diğer AF modları ile konuyu kesintisiz bir şekilde takip ederek istenilen aksiyonu daima kadrajda tutabilme imkanı yaratıyor.

EOS RP, standart RAW boyutundan yaklaşık %40 daha küçük dosya boyutu sunan kompakt RAW seçeneği ile kayıtların daha az yer kaplamasını sağlayarak hafıza kartında saklanabilecek görüntü sayısının artırılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda yeni nesil CR3 14-bit RAW dosya formatı özelliği sayesinde de görüntülerin makineden çıktıktan sonraki düzenleme aşamasını kolaylaştırıyor.

Canon’un şimdiye dek ürettiği en hafif full frame dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi EOS RP, 485 gram ağırlığı ile seyahatler için en uygun fotoğraf makinelerinden biri.

iOS ve Android cihazlara yüklenebilen Canon Connect uygulaması EOS RP’nin ayarlarını akıllı cihazlar üzerinden kontrol edebilme, çekimi canlı izleme ve ve makineyi Bluetooth üzerinden uzaktan uyandırma gibi avantajlar sunuyor.

DIGIC 8 işlemcisi sayesinde 25 kare/sn’de 4K çözünürlüğe ve 60 kare/sn’de Full HD’ye kadar videolar çekilebiliyor. Kullanıcılar 4K zaman aşımı, interval zamanlayıcı, Video Servo AF ve HDR video gibi özelliklerle hızlı aksiyonları ve ağır çekim sekansları kaydedebildiği gibi aynı zamanda genişletilmiş bir dinamik aralık elde edebiliyor. EOS RP’nin Video Dijital IS özelliği ise 5 eksenli video dengelemesi sağlayarak video çekiminde en sık karşılaşılan sorunlardan olan makine titremelerini azaltıyor. Mikrofon ve kulaklık jakları kullanıcılara çekimler sırasında gerçek zamanlı ses kaydı ve takibi sunuyor.

Canon, geliştirme aşamasında olduğu altı full frame lensin de duyurusunu gerçekleştirdi. Lens geliştirme yol haritasında yer alan RF 24-240mm F4-6.3 IS USM lensi, gerek boyut gerekse performans bakımından pratik, ideal bir seyahat yoldaşı olarak öne çıkıyor.

Paylaş