Yaratıcılığın ne olduğunu tarif etmek kolay, yaratıcı işler üretmenin yol haritasını vermek zor.

Japonya merkezli network reklam ajansı Hakuhodo lezzet ile yaratıcılığı birleştirerek anlaşılması kolay bir yol haritası çıkardı.

Tüketicinin günden 3-4 bin civarında marka mesajına maruz kaldığı ve bunların %98’ini yoksaydığını söyleyen Hakuhodo yaratıcı ekibi, yaratıcılığa giden yolun kusurluluktan geçtiğini söylüyor: “Kusurlu olan, mükemmel bir lezzet yaratır. Her şey mükemmel olmamalı ki insanlara hayal edebilecekleri bir alan yaratın”

İşte Hakuhodo’dan tadına doyamayacağınız yaratıcı işler için 5 lezzetli tüyo…

1. Sadece yemeğin kokusunu ve pişme sesini aldığımız, ama yemeğin kendisini görmediğimiz ortamlarda iştahımız artar. Eğer deneyimi sınırlandırırsanız insanlarda merak uyandırırsınız. Kusurlu bir deneyim, daha iyi bir anlayışa yol açar.

https://www.youtube.com/watch?v=bQEouC8iBAs&t=6s

 

2. Lüks restaurantların menülerinde yemeklerin fotoğrafları yoktur. Yemekler uzunca anlatılır ve yalnızca metinden oluşur. Bilgiyi kısıtlamalısınız. Kusurlu bilgi, mükemmel bir hayal gücü geliştirmenizi sağlar.

Örnek: It Was This High Kampanyası- Deprem farkındalığı yaratmak için Japonya’da yüksek binaların dış yüzeyi reklam alanı olarak kullanılmış ve depremin yarattığı tsunaminin yüksekliğini yalnızca metinle anlatmışlar.

https://www.coloribus.com/adsarchive/ambient/yahoo-it-was-this-high-2-22411815/

3. Lüks restaurantlar diğer tüm öğeleri yok ederek müşterilerin yalnızca masaya odaklanmasını sağlar. Bu nedenle karanlıktır ve yalnızca masalar aydınlatılmıştır. Duyguları sınırlandırmalısınız. Kusurlu bir atmosfer, sürükleyici bir etki yaratır.

 

4. Japonca Omakase, yani şefe bırakmak. Şef sizin için ne hazırlarsa onu yersiniz. Bu bakımdan öngörülebilirliği sınırlandırmak yaratıcılıkda da işe yarar. Kusurlu içerik, merağın zirve yapmasını sağlar.

 

5. En sevdiğimiz şey, anne yemeğidir. Annemizin yaptığı yemek ise kusurlu olanın ta kendisidir. İnsanlar, gerçek hayatın kusurlarını severler; kusurları kutlamak insanlarda sempati yaratır.

YAZAN: MURAT TOZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here