Kullanıcı verilerini analiz etme ve raporlama gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketi, Facebook kullanıcılarının verilerini izinsiz olarak kullanmasıyla gündeme gelmiş ve skandalın üstünden sadece birkaç ay sonra iflas ettiğini açıklamıştı.

İflas etmeden önce Donald Trump’ın seçim kampanyasında etkin rol oynayan Cambridge Analytica, ortaya çıkan haberlere göre Trump’ın 2020 yılındaki seçim kampanyasında da aktif bir şekilde çalışacak. Elbette şirket iflas açıkladığı için hizmet gösterecek şirketin adı “Cambridge Analytica” olmayacak ancak kapanmadan önce şirkette yer alan birçok kişi Trump’ın seçim ekibinde yer alacak.

Trump çalışmalara başladı

Associated Press araclığıyla ortaya çıkan bu haberin yanı sıra Donald Trump’ın şimdiden kullanıcı verileri üzerinden reklam hedeflemesi yapan Data Propia şirketiyle birlikte 2020 seçimleri için çalışmalara başladığı da ortaya atılan iddialar arasında.

Henüz 2020 yılında yapılacak olan seçimlerde Trump’ın kesin olarak aday olup olmayacağı dahi bilinmezken çalışmalara başlaması, bir dönem daha Amerika Birleşik Devletleri’nin başında kalmak istediğini net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Paylaş