Bu Yazıyı Okumadan Önce Mutlaka Beğenin ve Paylaşın

4 Aralık 2016
87 Görüntülenme

Herksemrbabensimto. Bugün size çok farklı, inanılmaz eğlenceli, görünce hemen almak isteyeceğiniz 12 farklı oyuncağı kızgın kumlardan serin sulara nasıl daldırdığımı anlatacağım ama lütfen okumaya devam etmeden önce lütfen bu yazıyı beğenin ve tüm sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Eğer bu yazı yeterince okunmazsa Timur Abi (Akkurt) beni şutlayabilir Tekno Safari’den.

Nasıl, çok saçma oldu değil mi? Youtube’da yeni trend bu oldu. İki gün önce de Onur Alp Aydın Youtube kanalında bu durumsan bahsetti: Youtube bir algoritma değişikliğine gidiyor ve etkileşimi düşük kanalları daha arka plana çekiyor. Diğer bir deyişle videonuzu 150.000 kişi izliyor ama 300 beğeni, 24 yorum varsa trendlerde, ilgili videolarda vs. görünme şansınız azalıyor hatta belki yok oluyor. Uzun zamandır takip etmediğiniz kanalların aboneliğinden otomatik çıktığınız da söyleniyor ama bence bu düzeltilmesi gereken bir hata.

Onur videosunda, daha videonun başında “lütfen videoyu beğenin” diyenlere dikkat çekmiş. Hemen ertesi günü izlediğim bir videoda ise kanal sahibi selamlamasını tamamladıktan sonra “ilk olarak size bir duyurum var: Sizden istediğim şey videoyu beğenmeniz …” diyor ve arkasından durumu açıklıyor. Yani bunu ne için istediğini de söylemeye çekinmiyor.

Peki ama ben henüz izlemediğim videoyu neden beğeneyim? Sen trendlere çık da daha çok para kazanma şansın olsun diye mi? İyi ama video içeriğin iyiyse ben zaten basmaz mıyım o beğen tuşuna? Etkileşime açıksa yapmaz mıyım yorumu? Bu işin bir etiği yok mu? Kolektif bir akıl üretilemiyor mu? Ne olacak böyle?

Ben bilgisayar başında boş olduğum vaktin neredeyse tamamını Youtube’a harcıyorum. Çok kaliteli içerikler var; hem çok keyif alıyorum, hem çok şey öğreniyorum. Cennet gibi benim için. Ancak eleştirilecek bir genel durum da var ortada belli ki.

Yurtdışı kaynaklık konsept kanalları (RHNB, Melted Copper, What’s Inside, Hot Knife, Hydraulic Press) taklit eden, dünyanın en acı biberini şekere banan, amaçsız listelerden oluşan, 12 yaş altı çocuklar için olup başlığı İngilizce olan, hala 8 yıllık deneyleri barındıran (kola&mentos gibi) videoları neden beğeneyim? Hadi sunuşun, senin tarzın vs.  için beğeneyim; neden izlemeden önce beğeneyim?

Bak önceden bir kanal yabancı bir kanalı taklit ediyor diye eleştirirdim, şimdi bir birlerini taklit eder oldular. Bir kanalda gördüğüm içeriği 2 gün sonra öteki kanalda görüyorum. Ne iş bu? Hayır, isteyen istediğini yapsın; bana ne? Takıldığım şey o değil.  Hatta yabancı kanalların kaynak olarak kullanılması da sıkıntı değil. Tabii ki kullanılacak. Ancak  yabancı bir kanalda yayıncı konsept belirlemiş, hatta o işi hobi edinmiş. Onun üstüne gidiyor. Bizimkiler o hafta hangi yabancı konsept kanalın bilgisayara indirilmiş videosu Facebook’ta daha çok izleniyorsa onu konu ediniyor. Sıkıntı o.

Bak 1 Kasım’da aşağıdaki tweet’i attım:

Ardından kasım ayında, 3-4 kanalda Hot Knife denemesi izledim. Yani… Sen güzel içerik üret, içeriğine güven; ben zaten beğeneceğim, yorum yazacağım, paylaşacağım. Emin ol yaparım bunu!..

Yoksa bu işin sonu iyi değil. Youtube’da yakında şöyle başlıklar görebiliriz:

  • Kanalım spam’leniyor, acil beğen!
  • Her beğeni bir amin
  • Beni sevenler like, sevmeyenler share
  • Videodaki kız 15 gündür kayıp, lütfen paylaşın
  • Google her beğeni için hasta çocuğa 1 lira veriyor
  • Bu zinciri ben başlatmadım

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!
OYUN
54 okunma
OYUN
54 okunma

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!

Mert Yamak - 21 Haziran 2018

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne daha büyük ilgi gören espor alanında, Türkiye’nin ilk bilardo turnuvası, Pool Elite…

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
226 okunma
Sektörel
226 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
108 okunma
Sosyal Medya
108 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Yorum yap