BTK’dan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’a “Roaming” Cezası!

20 Ekim 2017
174 Görüntülenme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada dolaşım ücretlerindeki hatalardan dolayı Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’a ceza verdiğini duyurdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 18 Ekim 2017 tarihli açıklamasında bir süre önce roaming denetimi ile ilgili başlattığı incelemede karara vardığını açıkladı.

Türkiye’nin üç büyük telekom operatörü Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un ‘roaming’ ya da diğer bir değişle yurt dışına çıkan operatör kullanıcılarının farklı ağları kullanarak operatör hizmetlerinden yararlanmasını sağladığı uygulamalarını denetleyen BTK, üç büyük operatöre de ceza verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere verilen cezalar şu şekilde:

Turkcell

29 Aralık 2014 – 24 Mart 2015 arasında müşterilerinin sesli yanıt sistemindeki bir hata sonucu Birleşik Arap Emirlikleri’ni kendi iradesi dışında seçmesi nedeniyle Turkcell, 19 bin 138 TL’lik idari para cezası aldı.

Bunun yanı sıra mevcut “Süper Yurt Dışı”abonelerine doğru faturalandırma yapmaması nedeniyle Turkcell’e 181 bin 813 TL’lik para cezası kesildi.

Türk Telekom (Avea İletişim Hizmetleri AŞ)

Türk Telekom markasıyla faaliyet gösteren Avea İletişim Hizmetleri AŞ ise yine roaming hizmeti alan müşterileri için doğru faturalandırma yapmadığı ve hizmetlerin kısıtlanması / durdurulması yönünde işlemlerini gerçekleştiremediğinden dolayı 251 bin 338 TL para cezası aldı.

Vodafone

Ülkemizde Vodafone Telekomünikasyon AŞ olarak faaliyet gösteren Vodafone’a ise “Her Şey Pasaport Roaming” paketine sahip olan 378 abonenin internet kullanımını yanlış ücretlendirdiği için 82 bin 454 TL para cezası verildi. Ayrıca Vodafone, BTK’ya gönderdiği bazı dosyaların hatalı olması nedeniyle de ek olarak 123 bin 47 TL’lik para cezası aldı.

BTK’nın operatörlere verdiği bu cezalar üzerine telekom operatörleri henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı. Operatörlerin cezalara itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
125 okunma
Mobil
125 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
286 okunma
Huawei
286 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
102 okunma
Sektörel
102 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…

Yorum yap