BTK’dan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’a “Roaming” Cezası!

20 Ekim 2017
72 Görüntülenme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada dolaşım ücretlerindeki hatalardan dolayı Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’a ceza verdiğini duyurdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 18 Ekim 2017 tarihli açıklamasında bir süre önce roaming denetimi ile ilgili başlattığı incelemede karara vardığını açıkladı.

Türkiye’nin üç büyük telekom operatörü Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un ‘roaming’ ya da diğer bir değişle yurt dışına çıkan operatör kullanıcılarının farklı ağları kullanarak operatör hizmetlerinden yararlanmasını sağladığı uygulamalarını denetleyen BTK, üç büyük operatöre de ceza verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere verilen cezalar şu şekilde:

Turkcell

29 Aralık 2014 – 24 Mart 2015 arasında müşterilerinin sesli yanıt sistemindeki bir hata sonucu Birleşik Arap Emirlikleri’ni kendi iradesi dışında seçmesi nedeniyle Turkcell, 19 bin 138 TL’lik idari para cezası aldı.

Bunun yanı sıra mevcut “Süper Yurt Dışı”abonelerine doğru faturalandırma yapmaması nedeniyle Turkcell’e 181 bin 813 TL’lik para cezası kesildi.

Türk Telekom (Avea İletişim Hizmetleri AŞ)

Türk Telekom markasıyla faaliyet gösteren Avea İletişim Hizmetleri AŞ ise yine roaming hizmeti alan müşterileri için doğru faturalandırma yapmadığı ve hizmetlerin kısıtlanması / durdurulması yönünde işlemlerini gerçekleştiremediğinden dolayı 251 bin 338 TL para cezası aldı.

Vodafone

Ülkemizde Vodafone Telekomünikasyon AŞ olarak faaliyet gösteren Vodafone’a ise “Her Şey Pasaport Roaming” paketine sahip olan 378 abonenin internet kullanımını yanlış ücretlendirdiği için 82 bin 454 TL para cezası verildi. Ayrıca Vodafone, BTK’ya gönderdiği bazı dosyaların hatalı olması nedeniyle de ek olarak 123 bin 47 TL’lik para cezası aldı.

BTK’nın operatörlere verdiği bu cezalar üzerine telekom operatörleri henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı. Operatörlerin cezalara itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

MediaTek’ten uygun fiyata yapay zekalı işlemci: Helio P22
Donanım
44 okunma
Donanım
44 okunma

MediaTek’ten uygun fiyata yapay zekalı işlemci: Helio P22

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Giriş ve orta seviye akıllı telefonlardaki mobil işlemcileriyle Android dünyasında adından söz ettiren MediaTek, yeni yonga seti Helio P22'yi duyurdu.…

Otomobil test sürüşlerinde Getir ve Renault’tan önemli işbirliği!
Yazılım ve Uygulamalar
41 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
41 okunma

Otomobil test sürüşlerinde Getir ve Renault’tan önemli işbirliği!

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Satın almak istediğimiz bir otomobili test etmek için bazen randevu almamız ya da saatlerce prosedür gereği beklememiz gerekebiliyor. Bu sorunu…

Xiaomi Mi 8 tanıtım tarihi açıklandı
Mobil
158 okunma
Mobil
158 okunma

Xiaomi Mi 8 tanıtım tarihi açıklandı

Mert Yamak - 22 Mayıs 2018

Son birkaç yıldır duyurduğu fiyat performans konusunda iddialı akıllı telefonlarıyla dünyanın en fazla satan üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna ulaşan…

Yorum yap