BTK Açıklama Yaptı: AKN’yi Kaldırmaya Niyetimiz Yok

18 Eylül 2016
299 Görüntülenme 3 Yorumlar

BTK; önceki cuma akşamı, gece 23:30’da nihayet AKN’nin ne olacağına dair bir açıklama yaptı. Ben de o sıralar geçen haftaki yazımla uğraştığım için pas geçmiş oldum. Geciktim, ama iyi de oldu. Çünkü o gece açıklamayı okuduğumda hiçbir şey anlamadım! Daha sonra bu konudaki haberleri de takip ettiğimde olayı çözdüm. Kısa özet: BTK, AKN’nin kalkacağına dair açıklama yapsa da, aslında AKN’yi kaldırmaya niyetleri olmadığını gösteriyor.

Bu Sadece Görüşe Açık Bir Taslak

Her şeyden önce açıklama ve beraberindeki düzenleme bir taslak. “Siz bir okuyun, beğenmediğiniz bir şey varsa formu doldurup düzeltin” diyorlar. Taslak düzeltme formunu doldurmak için 10 Ekim 2016‘ya kadar süre var. Ben henüz doldurmadım, dolduracağım. Siz de doldurmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bu formda sorun şu: Taslak maddesi, teklif, görüş gibi alanlar doldurmanız isteniyor.  Yani beğenmediğiniz her madde için yeni teklif yazacaksınız ve her biri için formu yeniden dolduracaksınız.

BTK doldurulan formları değerlendirecek. Bu yüzden makul ve mantıklı teklifler yazmanız önemli. Ancak taslağın bu haline bakınca pek de umutlu değilim. Ayrıca taslak sadece kullanıcıların değil, kurumların da değerlendirmesine açık.

Bilgilendir de Bilgilendir

Taslağı iki bölüm halinde değerlendirmek mümkün. İlk bölüm bilgilendirme, ikinci bölüm AKN. İlk 4 madde birinci bölümü kapsıyor. Bizi ilgilendiren ikinci bölümse sadece 2 kısa madde. İlk 4 madde aynı zamanda tasarının en uzun metni belki ama özetle “ne olursa olsun müşteriyi bilgilendir” diyor. 4 Maddede bu detaylandırılmış: Önceden de bilgilendir, %80 olunca da bilgilendir, dolunca da bilgilendir; sende telefonu yoksa evine git bilgilendir…

Tasarıda AKN İçin Ne Var?

Tasarının 5. maddesi sadece mobil kullanıcıları ilgilendiriyor. Nihayet 6. ve son maddede bizim derdimiz olan AKN’ye yer vermiş. aslında tasarının %70’inin kullanıcıyı AKN konusunda bilgilendirmek olması bile bize AKN’nin kalkmayacağının ipucunu veriyor. Tasarı “AKN kalacak, bari kullanıcıyı adam akıllı bilgilendirin” diyor.

Yine de biz bu maddelere tek tek gözatalım.

 • 5) Mobil şebeke işletmecilerinin AKN uygulanan internet tarife ve paketlerinde AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olacak şekilde belirlenmesine

Bu konuda çok konuşamayacağım bile. Mesela ADSL’de en düşük hız 128 Kbps’den 256 Kbps’ye çıkarıldığında yıl 2004‘müş (ikibin dört). Şimdi BTK mobil operatörlere şöyle diyor: AKN’yi aşan kullanıcılara 12 yıl öncesinin hızını ver!

6. Madde bizi ilgilendiren tek madde: Sabit genişbanttaki AKN uygulaması. Bunu da 4 başlığa ayırmışlar. Tek tek bakalım…

 • AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılmasına yönelik analizlere,

BTK burada İSS’lere şöyle sesleniyor: “Yau, insafsızlık etmeyin. 3 Mbit çok az, bari onu 4,5 yapabiliyor musunuz, bi analiz edin”. Bakın, AKN sonrası hız 4,5 Mbit olsun da demiyor. Analiz edin diyor. Hani, uygunsa… Üstelik yine 8 Mbit abonesi de olsanız, 100 Mbit abonesi de olsanız hızınız aynı seviyeye düşecek.

 • AKN uygulaması kapsamında faydalanılabilen veri miktarının hız/veri miktarı dengesi gözetilerek makul bir seviyede artırılması durumunda, artırılan veri miktarlarının farklı seviyelerdeki değerleri üzerinden maliyet ve perakende ücret açısından yapılacak analizlere,

Bir şey analiz edilecekmiş. Ne olduğunu anlayan yorumlara yazsın.

 • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmediği ve kullanıcıların söz konusu saatlerde paket lansmanında belirtilen erişim hızıyla internete erişebilmelerine olanak sağlamaya yönelik uygulamalara ilişkin maliyet ve perakende ücret açısından yapılacak analizlere,

Eliniz değmişken 02:00-08:00 arasındaki kullanımı AKN’ye dahil etmezseniz ve o saatlerde tam hız verirseniz kaça mâl olur bir hesaplayın, diyor BTK. Eğer İSS’ler “abi o iş size pahalıya patlar” derse, böyle bir şey olmayacak. Yoksa, olabilir… Olursa artık gece 2’den sonra film izler, müzik dinlerim. Skype üzerinden yaptığım iş toplantılarını sabah 4’e alırım. Gündüz de işlerimi BTK personeli halleder ki maaş yatsın.

 • 31.12.2018 tarihi itibarıyla AKN uygulamasına son verilmesine yönelik yapılabilecek çalışmalara ve konuyla ilgili analizlere

İşte en bombası bu! AKN’nin kaldırılmasından söz ediyor ama tarihe bakın, 2018 yılının son günü. Tasarı böyle geçerse, İSS’ler yine analiz yapacaklar. Eğer uygun görürlerse AKN kalkar. Yoksa 2019 yılında AKN sonrası hızımız mobilde 256 Kbit’e, sabitte hızımız da 6 Mbit’e falan düşer; biz de şükrederiz.

Sürpriz

Tasarıda 6. maddenin altında şunlar yazıyor:

 • ilişkin işletmeci görüşlerini içeren bir çalışmanın işbu Kurul Kararının 1 ila 5 inci maddeleri için belirtilen kamuoyu görüşü alma süresini müteakip en geç 2 ay içinde Kurumumuza sunulması hususlarına karar verilmiştir.

Burada yazana göre, biz görüş bildirsek bile 6. madde ile ilgili yazdıklarımız dikkate alınmayacak. Biz sadece mobil hıza ve bilgilendirme konusuna itiraz edebileceğiz ama AKN konusunda bizim görüşümüzün kıymeti harbiyesi yok. İnterneti bize satanlar karar verecek ne olacağına. Ben de onlardan en ufak bir iyileştirme beklemiyorum. Hiçbiri “aynı paraya daha fazlasını verelim” demeyecektir.

Umarım yanılırım.

Sonuç

BTK elimize şeker verip oyalamaya çalışıyor. “Hadi çocuğum; sen şekerini yala, ben sonra vereceğim sana AKN”yi diyor. Elimizde bir tasarı var, tasarına AKN’yi kaldırmayı geçtim, iyileştirmeye yönelik bir işaret yok ve kullanıcı görüşü dikkate alınmıyor.

Bonus

TeknoSeyir geçen pazar günü bu konuda çok güzel bir video hazırladı. Levent Pekcan ve Murat Gamsız AKN’nin kalkmayacağını güzel güzel anlattı. Ben gecikince biraz üstünden geçmiş, biraz tekrar etmiş gibi oldum ama olsun. Ne kadar çok kişi doğrusunu söylerse, yanlış o kadar kolay düzelir.

Siz de bu yazımı ve aşağıdaki TeknoSeyir videosunu paylaşarak, işin doğrusunu kendi mecralarınızda anlatarak, “AKN kalkacakmış” diyene “O iş öyle değil panpik” diyerek BTK’nın dikkatini çekmekte yardımcı olabilirsiniz.

Hızınız hiç düşmesin,

İyi seyirler…

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
86 okunma
Mobil
86 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
94 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
94 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
216 okunma
Genel
216 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…

3 Yorumlar

  • Cenk Selam,

   Yazıyı BTK’nın açıklamasını ve “AKN kalkıyor” diye haber yapanları odak alarak yazdım. Bu yüzden DH’nin adı olmadığı gibi; kampanyalardan, diğer desstekçilerden, sürecin nasıl işlediğinden de bahsetmedim. Yazının zaman çizelgesi BTK’nın açıklamasıyla başlıyor.

 1. Az önce teklif kısmına şunu yazarak öneride bulundum bence çağımızın şartları için gayet makul bir teklif.

  AKN sonucu oluşan hız düşmesi kullanıcının paketinin %25’inin altında olmamalıdır. AKN Limiti kullanıcı tam performans indirme yaptığında 18 Saat civarı bir süre tam performans kullanabileceği şekilde olmalıdır. Buda ülkemizdeki en yaygın Fiber İnternet paketi olan 24Mbps paketi için en az 150GB olmalıdır. Kullanıcı isterse ek ücret ödeyerek +10TL +100GB gibi daha üst AKN limitine sahip olabilmelidir. 24-35-50Mbps aboneleri 75-100GB gibi 24mbps kullanıcıları için 12 saat bile tam kullanım sağlamayan çağımızın şartlarında ay ortası bile gelmeden dolan limitlerle sıkıştırılmamalı 150-200-300 GB gibi çağımızın gereklerine uygun Adil Kullanım noktası olan paketler alabilmelidir.

Yorum yap