Bosch, motor kazalarıyla ilgili yaptığı araştırmada motorsiklet sürücülerinin otomobil sürücülerine göre trafikte 18 kat daha fazla ölüm riski taşıdığını ve ne yazık ki çok daha yüksek oranlarda kazaya karıştığı sonucuna ulaştı. Bosch tarafından paylaşılan bilgilere göre sadece Almanya’da geçtiğimiz yıl 30 bin motorsiklet kazası yaşanırken 600 kişi yaşamını yitirdi.

Yaptığı araştırmalar sonucunda tüm bunların önüne geçerek motorsiklet kazalarını azaltmak isteyen Bosch Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile birlikte motorsikletliler için ‘dijital zırh’ isimli yeni prototip ürününü duyurdu. Bosch’un dijital zırh adını verdiği bu ürün motorsikletlilerin hızını ve sürüş pozisyonu gibi diğer detaylarını analiz ederek hem otomobillerle hem de motorlarla paylaşıyor ve böylelikle kritik kazaların önüne geçilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Motosiklet sürücüleri için bir dijital koruyucu zırh oluşturarak motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyoruz. Amacımız tehlikeli durumların ilk anda meydana gelmesini önlemek.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here