Bosch: 2020’ye kadar dünya genelinde sıfır karbon olacak

Bosch, 2020 yılında tamamen ‘sıfır karbon’ olacağını açıkladı. Şirket, daha fazla yeşil elektrik satın alacak, ürettiği ve satın aldığı enerjide yenilenebilir enerjinin payını kademeli olarak artıracak.

9 Mayıs 2019
177 Görüntülenme

Bosch Grubu, önümüzdeki yıl iklim açısından tamamen ‘sıfır karbon’ olacağını duyurdu. Bu açıklama, Grubun dünya genelinde 400’den fazla lokasyonu ile bunların mühendislik, üretim ve yönetim tesislerinin artık bir karbon ayak izine sahip olmayacağını ifade ediyor. Bosch böylece, dünyadaki büyük sanayi işletmeleri arasında iddialı ‘sıfır karbon’ hedefini gerçekleştiren ilk büyük sanayi işletmesi olacak.

‘Sıfır karbon’ statüsünü hızlı elde etme yolunda Bosch, yakın dönemde daha fazla yeşil elektrik satın alacak ve kaçınılamaz karbondioksit (CO2) emisyonlarını karbon ofsetle dengeleyecek. Şirket, 2030 yılına kadar, ürettiği ve satın aldığı enerjide yenilenebilir enerjinin payını kademeli olarak artıracak ve lokasyonlarındaki enerji verimliliğini artırmak için bir milyar Euro yatırım yapacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 32’si üretimden kaynaklanıyor. Oysa Bosch gibi sanayi işletmeleri, küresel iklim nötrlüğü için önemli bir katkı sağlayabilir. Bosch, yılda yaklaşık 3.3 milyon metreküp karbon yayıyor. Şirket, değer yaratmaya bağlı olarak karbon emisyonlarını 2007’den bu yana neredeyse yüzde 35 azalttı.

Bosch, 2020 yılından başlayarak, eski fabrikalardan yeşil enerji satın alarak ve karbon ofset programlarına katılarak, önleyemediği karbon emisyonlarını dengeleyecek.

2030 itibarıyla şirket, yılda yaklaşık 1,7 terawatt saatlik bir ek enerji tasarrufu sağlamayı planlıyor. Bu, mevcut yıllık tüketiminin beşte birinden fazlasına denk geliyor ve Köln’deki özel haneler tarafından tüketilen elektrikle karşılaştırılabilir bir miktar oluşturuyor.

İlginizi çekebilir

DJI drone’larına uçak ve helikopter dedektörü ekledi
46 okunma
46 okunma

DJI drone’larına uçak ve helikopter dedektörü ekledi

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

250 gramdan daha ağır olan ve 1 Ocak 2020'den sonra piyasaya sürülen tüm yeni DJI drone modelleri, yakındaki uçaklardan ve…

100W güç çıkışını destekleyen dünyanın ilk güç istasyonu: HyperJuice
46 okunma
46 okunma

100W güç çıkışını destekleyen dünyanın ilk güç istasyonu: HyperJuice

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Güçlü ekranlar, yonga setleri, iletişim ve bağlantı yükseltmeleri gibi yeni teknolojileri akıllı telefonlarda sıkça görüyoruz. Pek fazla gelişme görmeyen tek…

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor
46 okunma
46 okunma

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi. Teklife göre 16 yaş ve…

%d blogcu bunu beğendi: