Bosch 2016’da Bağlanabilirlikle Büyüdü

30 Ocak 2017
25 Görüntülenme

Bosch Grubu, 2016 yılında satışlarını artırdı. Ön rakamlara göre satışlar, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 3,5 artış göstererek 73,1 milyar Avro seviyesine yükseldi. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, "Olumsuz koşullara rağmen, 2016 yılında satış tahminimize ulaştık. Bosch, bugüne kadarki en önemli dönüşümünü yaşıyor.” dedi.

Credit

Ar-Ge’ye 6,6 milyar Avro yatırım

Bosch, nesnelerin interneti (IoT) ile ilgili bağlanabilirlik ve elektromobiliteye geçişte milyarlarca Avro'yu bulan yatırımlar yapıyor. Şirket, 2016 yılında Ar-Ge harcamasını yaklaşık 6,6 milyar Avro'ya yükseltti.


Marka ayrca, yeni yılla birlikte yeni Bosch Yapay Zeka Merkezi (BCAI) çalışmalarına yaklaşık 300 milyon Avro'luk bir yatırım yapıyor. Merkezin amacı, yapay zeka alanındaki uzmanlığı artırmak. Bosch CEO’su Denner, "Bosch, sensörleri kullanarak nesnelere hissedebilme özelliğini kattı. Artık Bosch, nesnelerin öğrenebilmesini ve akıllı bir şekilde hareket etmesini sağlıyor." dedi. Yapay zekaya sahip ürünlerin sadece 5 yıl içerisinde Bosch'un satışlarının yüzde 10'unu oluşturması bekleniyor.Akıllı dijital asistanlar: milyarlarca Avro'luk bir pazar


Marka için nesnelerin internetinin kişiselleştirilmesi, bağlanabilirliğin bir sonraki seviyesi. Bosch CEO'su Denner, "Bosch, nesneleri akıllı asistanlara dönüştürmek için yapay zekayı kullanacak. Ürünler arkadaş, refakatçi ve kişisel asistan olacak." dedi. Pazar araştırma şirketi Tractica, dijital asistanları kullanan kişi sayısının 2021 yılı itibarıyla yüzde 350 artış göstereceğini öngörüyor.

Credit

Mobilitenin geleceği: “Vision Zero”

Stressiz, kazasız ve emisyonsuz: Bosch'un geleceğin trafiğiyle vizyonu aynen bu şekilde. Teknolojik olarak bu otonom, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik anlamına geliyor. Bosch CEO’su Denner: "Mobilitedeki değişimi aktif olarak şekillendireceğiz. Bosch, mobilite çözümleri alanında önde gelen tedarikçi olmak ve ayrıca elektromobiliteyi yönetmek istiyor." dedi.


Bosch ayrıca, batarya teknolojisinde kitlesel elektrikli sürüşü ekonomik hale getirecek bir atılımda bulunmak üzere araştırma yapıyor. Stuttgart'ta bulunan Feuerbach tesisinde şirket, batarya hücreleri ve batarya gruplarına ilişkin geliştirme faaliyetlerini bir araya getirdiği bir batarya kampüsü kurdu. Marka, elektromobiliteye her yıl yaklaşık 400 milyon Avro yatırım yapıyor.


Bosch, klasik yanmalı motorun daha fazla iyileştirilmesi konusuna da ileride yatırım yapacak. Sentetik yakıtların kullanımıyla yanmalı motorlar da kaynak tasarrufu sağlayabilecek ve CO2'ye neden olmayacak.

2016 iş performansı

İş sektörlerine göre 2016 yılında iş performansı

Olumsuz kur etkileri, iş sektörlerinin satışlarını artırmasında kendisini hissettirdi. Asenkerschbaumer, "Bu etkilerin ayarlanmasının ardından, Endüstriyel Teknoloji hariç olmak üzere tüm iş sektörleri satışlarını arttırdı ve hatta bazılarında önemli artışlar yaşandı." dedi. Mobilite Çözümleri iş sektörü, 2016 yılında nominal olarak yüzde 5,5 büyüme gösterdi ve böylece global otomotiv üretiminden daha güçlü bir büyüme sergiledi. Kur oranları etkilerinin ayarlanmasının ardından, büyüme yüzde 7,0 oldu. Ön rakamlara göre satışlar, 2016 yılında 44,0 milyar Avro oldu. Benzinli enjeksiyon sistemlerinde Bosch yeni bir rekor kırarak 250 milyon adet yüksek basınçlı enjektör sattı.


2016 yılında Dayanıklı Tüketim Ürünleri iş sektörü, satış gelirlerini yüzde 2,8 arttırarak 17,7 milyar Avro'ya yükseltti. Kur oranı ayarlanmış büyüme yüzde 6,2 oldu. Enerji ve Bina Teknolojisi iş sektöründeki satışlar, yüzde 0,8'lik artışla 5,2 milyar Avro'ya yükseldi (kur oranı etkilerinin ayarlanmasından sonra bu artış oranı yüzde 3,2 oldu).


Sanayi Teknolojileri iş sektörünün ön rakamları, satışların yıllık bazda yüzde 5,1 azalmasıyla 6,3 milyar Avro olarak gerçekleşti. Kur oranları etkilerine göre ayarlandığında, düşüş yüzde 4,5 oldu. Özellikle Çin, Rusya ve Brezilya pazarlarındaki gelişmeler, Tahrik ve Kontrol Teknolojisi bölümü için zorluklar oluşturmaya devam ediyor.Bölgelere göre 2016 yılında iş performansı

Avrupa'ya ait ön rakamlar, Bosch Grubu için 2016 yılında oldukça pozitif ticari gelişmeler olduğunu gösterdi. Bu bölgede, teknoloji ve servis tedarikçisi satışlarını yüzde 3,4'lük artışla 38,6 milyar Avro'ya yükseltti (kur oranı etkilerinin ayarlanmasının ardından yüzde 4,8). Kuzey Amerika'da satışlar, 12,4 milyar Avro ile önceki senenin seviyesini korudu. Satışlarda yüzde 2,0'lık bir düşüş yaşandı (kur oranı etkilerinin ayarlanmasının ardından yüzde 1,8).


Bosch Grubu, Güney Amerika'da kur oranı ayarlanmış olarak satışlarını yüzde 2,1 arttırdı. Nominal şartlarda satışlar, yüzde 5,7 düşerek 1,3 milyar Avro'ya geriledi. Asya Pasifik bölgesinde Bosch, kur etkilerinin ayarlanmasının ardından yüzde 12'lik bir satış büyümesi sağladı. Nominal şartlarda satışlar, yüzde 8,1 artarak 20,8 milyar Avro'ya yükseldi.2017 tahmini - daha fazla dalgalanmayla birlikte orta seviyeli büyüme

Bosch, 2017 yılında global ekonomi için yüzde 2,3 ile orta seviyeli bir büyüme bekliyor. Teknoloji ve servis tedarikçisi, ABD ve Avrupa'daki siyasi gelişmeleri dikkate alarak ekonomide riskler öngörüyor. Bosch, 2017 yılında bir kez daha büyümesine devam etmek ve ilgili pazarlardan daha hızlı büyümek istiyor. Tüm bölümlerinde rekabet ve kar durumunu daha da iyileştirmek istiyor.

İlginizi çekebilir

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor
Sektörel
21 okunma
Sektörel
21 okunma

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri, Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı…

Flickr geri mi dönüyor?
Yazılım ve Uygulamalar
29 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
29 okunma

Flickr geri mi dönüyor?

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Fotoğraf paylaşım sitesi SmugMug, Flickr’ı Yahoo’dan satın aldı. Flickr, bu satın almanın ardından tekrar eskisi gibi en beğenilen bir uygulama…

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
73 okunma
Donanım
73 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Yorum yap