Serinin ikinci oynundan bu yana beş yıl geçti ve Pre-Sequel’den sonra açıkçası biraz endişeliydim. Ancak DualShock’u elime aldığımdan itibaren, Pandora’dan hiç ayrılmamış gibi hissetmeye başladım. Elbette farklı sınıf ve özelliklere sahip yeni kasa avcıları var. Fakat amaç yine aynı, önümüze gelen herkesi vuruyor, yere düşen her şeyi anında topluyoruz. Bayanlar ve baylar Pandora’ya yeniden hoşgeldiniz, karşınızda Borderlands 3!

Oyuncular bu kez, farklı özelliklere sahip olan 4 farklı kasa avcısından birini yönetecek. Siren’in yakın dövüş odaklı, Gunner’ın makine destekli saldırılarının yanı sıra çok çeşitli yapı seçenekleri sunuyor. Teorik olarak güçlü bir ölüm makinasına yol açıyoruz, birkaç saatlik oynama ve kazanılmış beceri puanlarını harcadıktan sonra oyun biraz zorlaşıyor. Bu oyun stillerinin çoğu, önceki oyunlara benziyor, bu nedenle kolayca alışıyorsunuz.

Özellikle hikaye modunda, Borderlands 3 internet kültürünü şişirerek bir sophomoric mizah (ergen şakaları) yapmaya çalışıyor. Hikaye anlatımı bu kez kahramanlar gezegenler arasında uçarken daha epik hissettiriyor. Serinin önceki oyunlarında karakterler bazen belirli bir ortama bağlı olduklarını hissediyorlardı, yeni bölümde ise karakterler pastoral bir manastırdan, kurumsal bir mega kente kadar pek çok farklı yerde kendini gösteriyor. Böyle bir çeşitliliğin olması bize görsel anlamda da güzel bir geri dönüş sağlıyor.

Silahlar belki de bu oyunun en büyük yıldızı. Çeşitlilik oldukça fazla ve hepsini denemeye kalktığınızda saatlerce sizi ekranın başına kitliyor. Radyasyon patlamaları başlatan saldırı tüfeklerinden, roketleri vuran bir tabancaya kadar uzanan bir yelpazemiz var, denemenin sonu neredeyse gelmiyor. Seçeneklerimiz fazla olsa da, envanter yönetimi bazen sizi bunaltabiliyor. Çok az satış noktası olduğu için hızlıca akan oyunun içinde neyin değerli neyin değersiz olduğunu anlamadan satabiliyorsunuz, bu yüzden dikkat etmenizde fayda var. Silahları tiplerine göre yargılamak doğru bir seçenek olmayabilir, çünkü bazen bir tabanca, keskin nişancı tüfeğinden daha iyi çıkabiliyor. Değerlendirmeyi hızlıca yapmamaya özen gösterin.

Boşlukların altından kaymak, engellerin üstesinden gelmek oyunu çok akıcı bir hale getiriyor. Özellikle çatışma sırasında, hız ve hareketlilik konusunda ki hareketler oyunu daha eğlenceli bir hale getiriyor. Savaşmak çılgınca ama basit, özellikle oyunun başlarında, düşmanlar dalgalar halinde çoğalarak geliyorlar. İlerlediğinizde daha ilginç düşman tipleri ile karşılaşıyorsunuz. Boss’lar adeta birer mermi süngeri, üzerlerine onlarca şarjör boşaltabilirsiniz.


Önceki oyunlarda olduğu gibi, Borderlands 3 de çevrimiçi olarak dört oyuncu ile işbirliği içinde oynandığında daha keyifli oluyor. Daha fazla kasa avcısı oyuna  girdiğinde, renk ve patlamaların eğlenceli ve garip bir hal alması oldukça keyifli oluyor. Oyun, oyunun farklı yerlerinde oyuncuların karşılaştığı engelleri yumuşatarak daha kolay bir duruma getiriyor. Ayrıca bağımsız seviye ölçeklendirme için ayarlama yapabilirsiniz.

Paranın karşılığını alıp, aynı zamanda güzel grafiklere sahip bir loot dünyasına girmek istiyorsanız, Gearbox senin için çalışılmış olabilir. Farklı karakterleri deneyimlemenin yanında uzun hikaye modu sayesinde beklenenden iyi bir deneyim sunuluyor. Rütbeniz ne kadar artarsa karşılaşacağınız rakipler de o kadar gelişiyor. Bu savaşların üstesinden gelmeniz için doğru geliştirmeleri yapmanız gerekiyor. Oyunu normal zorlukta oynamama rağmen rakiplerin gayet iyi performans sergilediğini belirtmem gerekiyor.

Borderlands 3, adeta hayranlarına yazılmış bir aşk mektubu ve popüler hale getirdiği oyun tarzının yeni jenerasyona aktarılması yönünden güzel bir çalışma olmuş. Önceki oyunlardan gelen karakterlerle dolu, tuhaf espiriler ve bunların yanında gelen yenilikler ile daha da eğlenceli. Daha önce sevdiğiniz şeylerin daha da iyi olmasını istiyorsanız, Gearbox bu dileği sizin için grafiksel geliştirmeleri de ekleyerek gerçekleştirdi.


ARTILARI

Hikaye oldukça tatmin edici
Zorluk dereceleri ve farklı düşmanlar güzel bir oyun deneyimi sunuyor
Zane, Amara, Moze ve FL4K çeşitlilik sunuyor
Silah markalarını belirtmeleri envanter yönetimini biraz kolaylaştırıyor

EKSİLERİ

Boss savaşları sıkıcı bir hal alabiliyor
Araç kontrolü

Paylaş