BlackBerry ve Nokia Davasında 137 Milyon Dolar Ceza!

4 Aralık 2017
188 Görüntülenme

Son haftalarda Qualcomm ve Apple arasında yaşanan patent davası teknoloji gündemini fazlasıyla meşgul ederken, bir dönemin devleri Nokia ve BlackBerry arasında yaşanan patent kavgasında önemli bir gelişme yaşandı.

2010’lu yılların telefon sektöründeki iki büyük rakibi Nokia ve BlackBerry arasında uluslararası bir mahkemede görülen davada BlackBerry, Nokia ile 2016 yılında yaptığı anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle 137 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Nokia, alınan karardan memnun olduğunu belirtirken BlackBerry ise kararı üzüntüyle karşıladıklarını ve adil olmadığını düşündüklerini kamuoyuyla paylaştı. BlackBerry tarafından yapılan açıklamalar açıkça temyiz yoluna gideceklerini gösterirken BlackBerry, daha farklı bir iddiayı da gündeme taşıdı.

“Nokia 11 patentimizi ihlal etti” iddiası

Kendilerinin Nokia karşısında para cezası almalarına ilişkin karara tepki göstermekle yetinmeyen BlackBerry, 2012 yılından beri Nokia ile aralarında yaşanan patent kavgasına ilişkin olarak Nokia’nın kendilerinden 11 patentlerini izinsiz kullandığını iddia etti. Nokia ise yeniden BlackBerry’nin öne sürdüğü iddiaları reddederken detaylı bir açıklama yapmadı.

İki dev şirket her ne kadar eski günlerdeki üstünlüğünü kaybetse de rekabetini yasalar karşısında sürdürecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Drone almak için bilmeniz gerekenler
22 okunma
22 okunma

Drone almak için bilmeniz gerekenler

Murathan Aksöz - 19 Kasım 2018

İlk olarak hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yarış cihazı toplayıp akrobasi çekimleri mi yapacaksınız yoksa sadece fotoğraf ve…

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor
125 okunma
125 okunma

Youtube sanatçı sayfalarına nota koyuyor

Serhat Ayan - 16 Kasım 2018

Youtube, şarkıcıların resmi sayfalarının bulunamıyor olmasını kendine konu yaparak bunun için bir çözüm geliştirmiş. Bunu da sayfalarında bize şu şekilde…

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!
149 okunma
149 okunma

Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın resmi fragmanı yayınlandı!

Eren Mutluay - 15 Kasım 2018

Çağatay Ulusoy'un başrolünü oynadığı, yönetmenliğini Baskın ve Housewife filmlerinden tanıdığımız Can Evrenol'un üstlendiği Netflix'in ilk Türk yapımı dizisi Hakan: Muhafız'dan…

%d blogcu bunu beğendi: