Son haftalarda Qualcomm ve Apple arasında yaşanan patent davası teknoloji gündemini fazlasıyla meşgul ederken, bir dönemin devleri Nokia ve BlackBerry arasında yaşanan patent kavgasında önemli bir gelişme yaşandı.

2010’lu yılların telefon sektöründeki iki büyük rakibi Nokia ve BlackBerry arasında uluslararası bir mahkemede görülen davada BlackBerry, Nokia ile 2016 yılında yaptığı anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle 137 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Nokia, alınan karardan memnun olduğunu belirtirken BlackBerry ise kararı üzüntüyle karşıladıklarını ve adil olmadığını düşündüklerini kamuoyuyla paylaştı. BlackBerry tarafından yapılan açıklamalar açıkça temyiz yoluna gideceklerini gösterirken BlackBerry, daha farklı bir iddiayı da gündeme taşıdı.

“Nokia 11 patentimizi ihlal etti” iddiası

Kendilerinin Nokia karşısında para cezası almalarına ilişkin karara tepki göstermekle yetinmeyen BlackBerry, 2012 yılından beri Nokia ile aralarında yaşanan patent kavgasına ilişkin olarak Nokia’nın kendilerinden 11 patentlerini izinsiz kullandığını iddia etti. Nokia ise yeniden BlackBerry’nin öne sürdüğü iddiaları reddederken detaylı bir açıklama yapmadı.

İki dev şirket her ne kadar eski günlerdeki üstünlüğünü kaybetse de rekabetini yasalar karşısında sürdürecek gibi görünüyor.