Samsung’un Akıllı Asistanı Bixby, Tüm Özellikleri ile Birlikte Türkiye’ye Geliyor! (Özel Haber)

5 Temmuz 2017
289 Görüntülenme

Bildiğiniz gibi Samsung, dünya genelinde 29 Mart tarihinde düzenlediği eş zamanlı basın toplantılarıyla Galaxy S8 ve Galaxy S8+ cihazlarının yanı sıra yeni akıllı asistanı Bixby’nin de duyurusunu gerçekleştirmişti. Özellikle Bixby’nin Bixby Vision sayesinde fotoğrafı çektiğiniz ürünleri otomatik olarak tanıması ve satın alma bağlantısını kullanıcıların hemen karşısına çıkarması Bixby’nin en dikkat çeken noktalarından biriydi.

Bu özellik her ne kadar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dikkat çekse de Samsung’un ülkemizdeki herhangi bir e-ticaret sitesiyle anlaşması olmadığından dolayı bu özellik Türkiye’de kullanılamıyordu. Şimdi ise Bixby’nin en çok dikkat çeken bu özelliği Türkiye’ye geliyor.

Teknosafari olarak bir Samsung Türkiye çalışanından edindiğimiz resmi olmayan bilgiye göre Samsung, bu özelliği Türkiye’de de kullanıcılarının hizmetine sunmak için Türkiye’de e-ticaret denildiğinde akla gelen iki büyük site Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com ile görüşüyor. Henüz şirketler arasında resmi bir anlaşma imzalanmamış ya da kamuoyuna duyurulmamış olsa da Samsung çalışanları yakın zamanda bu özelliğin Türkiye’de hizmete gireceğini ve her iki şirketle de Samsung’un sözlü uzaşmaya vardığını söylüyor. Tabii yine de Sahibinden ya da GittiGidiyor ile resmi bir anlaşma yapılmadığı için ilgili e-ticaret sitelerinin değişmesi ya da Samsung’un iki siteden sadece biriyle uzlaşmaya varması gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurmamız gerek.

Türkçe Bixby, İngilizce ile aynı anda gelecek

Aynı  zamanda Bixby ile ilgili sizlerle paylaşabileceğimiz bir güzel haberimiz daha var. Bildiğiniz gibi Samsung’un akıllı asistanı Bixby aslında bir sesli asistan ancak henüz İngilizce gibi birçok dilde kullanılamıyor. Bu yaz sonuna doğru Bixby’e İngilizce desteği gelmesi beklenirken aynı zamanda yine bir Samsung Türkiye çalışanından edindiğimiz bilgilere göre İngilizce ile birlikte 10’a yakın dil Bixby’e eklenecek ve bu dillerden bir tanesi de Türkçe olacak.

Hem Bixby’nin Türkçe komutları anlayacak olması hem de Bixby Vision sayesinde fotoğrafı çekilen ürünlerin yapay zeka tarafından tanınarak hemen satın alma bağlantılarının bulunacak olması, mevcut Bixby özelliklerinin üstüne eklenince Samsung’un akıllı asistanı Bixby’nin tüm özellikleri Türkiye’de kullanımda olacak.

Peki tüm bunlar ne zaman gerçekleşecek?

Samsung çalışanlarından edindiğimiz bilgiye göre her ne kadar Türkçe desteğinin İngilizce Bixby ile birlikte kullanıma sunulacağı belirtilse de son dönemlerde İngilizce Bixby için Samsung’un çalışmaları yetiştiremediği ve Bixby’e gelecek yeni dil desteklerinin sonbahar dönemine sarkacak olması tarih konusunu daha da belirsizleştiriyor. Eğer Galaxy Note 8 lansmanına yetişirse Samsung, Bixby’nin İngilizce dil desteğini Galaxy Note 8 ile birlikte yayınlayacak ve böylelikle Türkçe dil desteği de ağustos ayında Bixby’e gelmiş olacak ancak raporlardaki gibi bir gecikmenin yaşanmasıyla Bixby için Türkçe dil desteği 2017’nin son aylarına kadar sarkabilir.

Yine de Türkçe dil desteği olmasa da Bixby Vision ile fotoğrafı çekilen ürünlerin satın alınması özelliğinin ve Samsung’un ödeme yöntemi Samsung Pay’in Galaxy Note 8 lansmanıyla birlikte Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
112 okunma
Sektörel
112 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
53 okunma
Sosyal Medya
53 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
51 okunma
Mobil
51 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap