İstanbul dışındaki öğrencilerin kendileri için yeteri kadar imkanı olmamasından yola çıkarak Türkiye genelinde fırsat eşitliği yaratmak isteyen Bir İşe Giriştik topluluğu, bu kez İstanbullulara fırsatları olduğu halde farkına varmadıkları “kitap okuma” değerini hatırlatmak için 3 Mart tarihinde yola koyuldu.

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce başvuru arasından seçilerek bir şeyleri değiştirmek isteyen 68 öğrenci, evinde yeni okurlar bekleyen kitapları sırt çantasına koyarak vapurda, metroda, meydanlarda hem kitap okudu hem de çevredeki insanlara kitap okumanın önemini vurgulayarak evinden getirdiği kitapları onlarla paylaştı. Onlarca Bir İşe Giriştik üyesinin katıldığı bu etkinlik, on binlerce İstanbulluya ulaşırken sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Yediden yetmişe herkese kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen projede “Dede Korkut Hikayeleri”, “1984”, “Hayvan Çiftliği” ve “Lavinia” gibi eserler toplu taşımada seyahat edenlere verilirken, Türkiye’nin ortalama kitap okuma süresinin ne kadar düşük olduğunu ve bunu arttırmanın hepimizin elinde olduğunu söyleyen broşürler de dağıtıldı.

İstanbullular her gün 13.5 milyon kez seyahat ediyor

Çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere göre İstanbul’da toplu taşımayla her gün 13.5 milyon kez seyahat ediliyor ve İstanbullular toplu taşıma araçlarında 4 milyon 500 bin saat geçiriyor. İnsanlar toplu taşıma araçlarında dakikalarını hatta saatlerini boşa harcarken Türkiye’de bir insan 24 saatin sadece 1 dakikasını kitap okuyarak geçiriyor. Bir İşe Giriştik topluluğunun amacı ise Türkiye’de ortalama kitap okuma süresinin artması için farkındalık yaratmak.