Bir İşe Giriştik projesiyle İstanbullular toplu taşımada kitap okudu

5 Mart 2018
696 Görüntülenme

İstanbul dışındaki öğrencilerin kendileri için yeteri kadar imkanı olmamasından yola çıkarak Türkiye genelinde fırsat eşitliği yaratmak isteyen Bir İşe Giriştik topluluğu, bu kez İstanbullulara fırsatları olduğu halde farkına varmadıkları “kitap okuma” değerini hatırlatmak için 3 Mart tarihinde yola koyuldu.

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce başvuru arasından seçilerek bir şeyleri değiştirmek isteyen 68 öğrenci, evinde yeni okurlar bekleyen kitapları sırt çantasına koyarak vapurda, metroda, meydanlarda hem kitap okudu hem de çevredeki insanlara kitap okumanın önemini vurgulayarak evinden getirdiği kitapları onlarla paylaştı. Onlarca Bir İşe Giriştik üyesinin katıldığı bu etkinlik, on binlerce İstanbulluya ulaşırken sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Yediden yetmişe herkese kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen projede “Dede Korkut Hikayeleri”, “1984”, “Hayvan Çiftliği” ve “Lavinia” gibi eserler toplu taşımada seyahat edenlere verilirken, Türkiye’nin ortalama kitap okuma süresinin ne kadar düşük olduğunu ve bunu arttırmanın hepimizin elinde olduğunu söyleyen broşürler de dağıtıldı.

İstanbullular her gün 13.5 milyon kez seyahat ediyor

Çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere göre İstanbul’da toplu taşımayla her gün 13.5 milyon kez seyahat ediliyor ve İstanbullular toplu taşıma araçlarında 4 milyon 500 bin saat geçiriyor. İnsanlar toplu taşıma araçlarında dakikalarını hatta saatlerini boşa harcarken Türkiye’de bir insan 24 saatin sadece 1 dakikasını kitap okuyarak geçiriyor. Bir İşe Giriştik topluluğunun amacı ise Türkiye’de ortalama kitap okuma süresinin artması için farkındalık yaratmak.

İlginizi çekebilir

Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
25 okunma
25 okunma

Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı

Onur Binay - 18 Mart 2019

BKM, şubat ayı kartlı ödeme verilerine ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre kolay, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız teknolojisi…

Google oyun sektörüne girmeye hazırlanıyor
25 okunma
25 okunma

Google oyun sektörüne girmeye hazırlanıyor

Onur Binay - 18 Mart 2019

Newsweek dergisinin haberine göre Google, bulut tabanlı ve Netflixe benzeyen  bir sistem ile sektörün tüm yapısını değiştirmeyi hedefliyor. Google’ın yeni sisteminde…

Apple yeni iPad Air ve iPad mini’yi duyurdu
31 okunma
31 okunma

Apple yeni iPad Air ve iPad mini’yi duyurdu

Onur Binay - 18 Mart 2019

iPad Air, daha ince tasarıma, 10.5 inç ekrana ve Apple A12 Bionic yonga sete sahip.  Ekran, 2224 x 1688 piksel…

%d blogcu bunu beğendi: