Litvanyalı Evaldas Rimasauskas, basit bir planla Facebook’tan 99 milyon, Google’dan ise 23 milyon dolar çalmayı başardı. Sipariş vermedikleri ürünler için teknoloji devlerine faturalar gönderen adam, şaşırtıcı şekilde, iki şirketten de ödeme aldı.

Faturaların, sözleşmeler ve yanlış imzalanan mektuplar ve çeşitli sahte evraklarla birlikte gönderildiği söylendi. Rimasauskas, ödeme taleplerini desteklemek için şirket yöneticilerinden gelen e-postalarla bile dalga geçti.

Plan, Tayvanlı donanım şirketi Quanta Computer Inc gibi davranan Rimasauskas tarafından daha da güçlendirildi. Hatta bu adı taşıyan bir şirketi bile, referansları güçlendirmek için Letonya’da tescil ettirdi.

O kadar titizdi ki, Facebook ya da Google’daki hiç kimse Rimasauskas’un faturalarının meşru olup olmadığını kontrol etmedi. Sadece ödeme yaptılar. Rimasauskas daha sonra parayı Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Slovakya ve Letonya’daki banka hesaplarına aktardı.

Rimasauskas nihayet Google tarafından keşfedildi ve şimdi ABD’de sahtekarlık, ağırlaştırılmış kimlik avı hırsızlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya. 50 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 29 Temmuz’da cezası verildiğinde 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Geçen hafta hakim karşısına çıkan ve suçunu kabul eden Rimasauskas, Tayvanlı bir donanım malzemeleri üreticisi Quanta Computer Inc’ten fatura gönderiyormuş gibi davranıyordu ve aynı isimle Litvanya’da da bir şirket kurmuştu.

Rimasauskas, Google ve Facebook’tan aldığı paranın 50 milyon dolarını ceza olarak ödemeyi kabul etti ancak paranın geri kalan bölümüne ne olduğu bilinmiyor.

Paylaş