Bir adam Facebook ve Google’ı 122 milyon dolar dolandırdı

Evaldas Rimasauskas adlı adam, 2013 ve 2015 arasında Google ve Facebook’u 122 milyon dolar dolandırdı. Rimasauskas, ABD’de görülen dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı davasında ise suçunu kabul etti

27 Mart 2019
127 Görüntülenme

Litvanyalı Evaldas Rimasauskas, basit bir planla Facebook’tan 99 milyon, Google’dan ise 23 milyon dolar çalmayı başardı. Sipariş vermedikleri ürünler için teknoloji devlerine faturalar gönderen adam, şaşırtıcı şekilde, iki şirketten de ödeme aldı.

Faturaların, sözleşmeler ve yanlış imzalanan mektuplar ve çeşitli sahte evraklarla birlikte gönderildiği söylendi. Rimasauskas, ödeme taleplerini desteklemek için şirket yöneticilerinden gelen e-postalarla bile dalga geçti.

Plan, Tayvanlı donanım şirketi Quanta Computer Inc gibi davranan Rimasauskas tarafından daha da güçlendirildi. Hatta bu adı taşıyan bir şirketi bile, referansları güçlendirmek için Letonya’da tescil ettirdi.

O kadar titizdi ki, Facebook ya da Google’daki hiç kimse Rimasauskas’un faturalarının meşru olup olmadığını kontrol etmedi. Sadece ödeme yaptılar. Rimasauskas daha sonra parayı Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Slovakya ve Letonya’daki banka hesaplarına aktardı.

Rimasauskas nihayet Google tarafından keşfedildi ve şimdi ABD’de sahtekarlık, ağırlaştırılmış kimlik avı hırsızlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya. 50 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 29 Temmuz’da cezası verildiğinde 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Geçen hafta hakim karşısına çıkan ve suçunu kabul eden Rimasauskas, Tayvanlı bir donanım malzemeleri üreticisi Quanta Computer Inc’ten fatura gönderiyormuş gibi davranıyordu ve aynı isimle Litvanya’da da bir şirket kurmuştu.

Rimasauskas, Google ve Facebook’tan aldığı paranın 50 milyon dolarını ceza olarak ödemeyi kabul etti ancak paranın geri kalan bölümüne ne olduğu bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
78 okunma
78 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
51 okunma
51 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
55 okunma
55 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: