Bir uygulamaya belirli verilere erişme izni vermediğinizde, muhtemelen uygulamanın verilere erişemeyeceği anlamına gelmesini bekliyorsunuz. Bu tamamen doğru olmayabilir. Yeni bir rapora göre, 1000’den fazla uygulama bu kısıtlamaları atlamanın yollarını buldu. Bu da aslında kullanıcının haberi olmadan veri toplamalarını sağlıyor.

Federal Ticaret Komisyonu tarafından yapılan bir akademik araştırmada, incelenen 88.000 uygulamanın 1.325’inin, uygulama izni verilmemiş olsa bile, konum belirleme verileri ve telefon tanımlayıcıları gibi bilgileri topladığını gösterdi. Shutterfly uygulaması da dahil olmak üzere listede bazı popüler uygulamalar var. Baidu da harita hizmetiyle veri topluyor. Bu, Baidu harita hizmetini kullanan Hong Kong Disneyland uygulaması gibi uygulamaların izinsiz veri topladığı anlamına geliyor. Samsung Health ve Samsung Browser uygulaması gibi diğer uygulamalar da Baidu arka ucunu kullandı ve veri topladı. Diğer Baidu uygulamaları da bu verileri okuyabiliyor.

Shutterfly, kendi adına, herhangi bir yanlış yaptığını reddediyor. Şirket konuyla ilgili “Birçok fotoğraf uygulaması gibi Shutterfly da verileri kullanıcı deneyimini geliştirmek için Android geliştirici anlaşmasına uygun bir şekilde, gizlilik politikasına uyarak kullanır” dedi.

Bazı uygulamalar, verilere sahip olabilmek için diğerlerinden daha kötü yöntemler kullandı. Örneğin, test edilen uygulamaların yaklaşık 13 tanesi, telefonunuzun içindeki diğer uygulamalardan bilgi araklamak için uğraşıyor. 17 milyondan fazla indirilen bu programlar, korunmayan dosyalarınızı okuyabiliyor.

Paylaş